14. listopadu 2008 10:55 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Stávka v Air France postihne i Prahu

Letadlo Airbus A321 společnosti Air France. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo Airbus A321 společnosti Air France. | foto: Reprofoto

PRAHA/PAŘÍŽ Piloti letecké společnosti Air France-KLM zahájili úderem půlnoci čtyřdenní stávku, která přinutila dopravce zrušit asi polovinu plánovaných letů. Francouzští letci se tak brání prodloužení věku pro odchod do důchodu z 60 na 65 let. Stávka se dotkne i spojení do České republiky; zatím byl zrušen dnešní večerní let Paříž - Praha a zpět.

Novelu zákona o prodloužení věku pilotů pro odchod do důchodu schválila dolní komora francouzského parlamentu počátkem měsíce. Norma by měla platit od 1. ledna 2010, pokud ji ovšem beze změn přijme i Senát. Ten ji v příštích dnech začne projednávat.

Air France zajišťuje každodenně přibližně 760 letů na krátkou vzdálenost a 73 na dlouhou. Společnost předpokládá, že odpadne zhruba jedna ze dvou linek.

K optimističtějšímu předpokladu čtyřicetiprocentního výpadku u vzdálených destinací ale přidala varování, že se situace u původně chystaného letu může ještě těsně před startem nepříznivě změnit. U partnerských dopravců Britair, Regional, CCM a Airliner má být zajištěno 80 procent spojů.

"Do poslední chvíle nevíme, zda letadla odstartují"
Air France létá mezi Prahou a Paříží třikrát denně, dvě denní frekvence z Prahy do Lyonu zajišťuje sesterská společnost Britair. Podle zástupkyně Air France v ČR Zuzany Hrdinové bude dnes zrušen večerní let z Paříže do Prahy a zpět. Z Prahy mělo letadlo startovat ve 20:40. Předchozí dva lety do Paříže a lety Britairu do Lyonu by měly odletět či již odletěly na čas.

Vývoj v dalších dnech je podle Hrdinové těžké odhadnout. "Do poslední chvíle nevíme, zda letadla odstartují," řekla. Část cestujících ze zrušeného večerního letu převzaly České aerolinie. "Většina linek ČSA do Francie v následujících dnech je nicméně v této chvíli již naplněna," uvedla mluvčí ČSA Daniela Hupáková. České aerolinie létají z Prahy do Paříže třikrát denně.

K protestní stávce se měli původně připojit stevardi a letušky, kterým se důchodový věk měl zvýšit z 55 na 65 let. Nakonec ale jejich odborové centrály dostaly záruky, že změny nebudou tak vážné. Stávka má trvat do půlnoci SEČ z pondělí na úterý. Společnost Air France-KLM, která patří k největším leteckým společnostem na světě, je stejně jako ČSA členem aliance Skyteam. Stávka se týká pouze Air France, piloti nizozemských KLM nestávkují.
Lidovky.cz