Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Stávkovat budeme s písničkou

Šéf odborů ve Škoda Auto Jaroslav Povšík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf odborů ve Škoda Auto Jaroslav Povšík | foto: Radek Petrášek, ČTK

PRAHA Šéf odborářů Škody Auto Jaroslav Povšík neponechává v přípravě stávky za zvýšení mezd nic náhodě. Nezapomíná na agitační hudební doprovod ani na kritiku prezidenta Václava Klause, který varoval před požadavky odborářů.

LN Pane předsedo, je opravdu jisté, že se stávka ve Škodě Auto v úterý uskuteční? 
Opravdu jsme odhodláni jít tvrdě za svým cílem. Je jím to, aby vedení firmy přistoupilo na náš požadavek garantovat dorovnání plné výše inflace v roce 2008 ke mzdám navýšeným o deset procent. Jestliže se tak nestane, jsme připraveni v úterý od šesti hodin ráno zahájit výstražnou stávku.

LN Je tedy možné, že se stávka přece jen neuskuteční? 
Klíčovým faktorem bude postoj vedení firmy. Já si dovedu představit, že se pokusí stávce předejít a přistoupí na naše požadavky.

LN V jakém stadiu jsou přípravy stávky? 
Téměř vše je již hotové. V pátek jsme dokončili přípravy, jako je ozvučení prostor, harmonogram stávky a tak dále. Ačkoliv budeme usilovat o to, aby měla naše stávka na chod firmy co největší dopad, je samozřejmě nutné zabezpečit některé provozy, jako například lakovnu. Ani v průběhu stávky nesmí zaschnout hmota v pecích.

LN Počítáte ve svých současných stávkových plánech s harmonogramem stávky v roce 2005, která vyústila v navýšení mezd ve Škodě Auto o 7,5 procenta? 
Na rozdíl od tehdejší stávky budeme nyní postupovat odlišně. Nezastavíme výrobu v celém podniku na tři hodiny jako tehdy. Jednotlivé pracovní týmy budou tentokrát zastavovat výrobní pásy postupně, každý na dvě a půl hodiny. V konečném důsledku tak bude výroba zastavena po celý den.

LN Novinkou vašich letošních protestů je i to, že jste složili píseň agitující proti škodováckému vedení. Co vás k tomuto kroku inspirovalo? 
Nejde o zcela nový nápad. Hudební doprovod jsme zkomponovali i před stávkou v roce 2005. Inspirací pro nás byla podobná strategie využívaná v průběhu stávek, které se uskutečnily v ostatních evropských zemích. Hudba pomáhá lidi stmelovat ke společnému postupu.

LN Do jaké míry může podle vás „stmelit“ příznivce stávky čtvrteční výzva prezidenta Václava Klause k obezřetnosti při navyšování mzdových tarifů? 
Pan prezident nám tímto svým výrokem velmi ztížil pozici. Jak znám předsedu představenstva Škodovky Detlefa Wittiga, určitě prezidentových výroků využije ke konstatování, že když i český prezident varuje před zvyšováním mezd, nemůže on na ně přistoupit. Prezidentovo vyjádření bylo špatné. Nikdy se podobně nevyjádřil například k situaci v ČEZ nebo ČSA.

LN Reagovali nějak odboráři na prezidentovo vyjádření? 
V pátek jsme zadali do regionálního vysílání Rádia Kiss písničku na přání od Jaromíra Nohavici „Pane prezidente, Vy vše víte“. Byla to alespoň symbolická odpověď na prezidentův pokus zasahovat do situace ve Škodovce.

LN Nepřistoupíte-li na nabídku vedení firmy a odmítnete tak desetiprocentní navýšení tarifních mezd, neobáváte se, že můžete nakonec upadnout v nelibost samotných odborářů?
Ta obava je zcela namístě. Platy ve Škodovce nejsou samozřejmě jednotné. U vysokých tarifních tříd by již samotné desetiprocentní navýšení mezd i bez garancí dorovnání inflace v budoucím roce znamenalo obrovské navýšení platů. Naproti tomu složka inflace hraje i přes desetiprocentní navýšení mezd stále významnou roli pro lidi pracující na jednotlivých výrobních linkách. (Pozn.: Vedení Škody Auto pozdě odpoledne nabídku desetiprocentního zvýšení stáhlo a vrátilo se k původnímu 7,5procentnímu návrhu)

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!