Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Štědrý bankomat dával dvakrát víc peněz, ty klientům možná zůstanou

Polský zlotý - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polský zlotý - ilustrační foto | foto: Shutterstock

VARŠAVA Záchvat štědrosti popadl bankomat polské spořitelny PKO v Gdaňsku na severu země. Přístroj pojednou začal vydávat dvojnásobek požadované sumy, ale z účtů odečítal jen polovic. Banka se snaží klienty přimět, aby rozdíl vrátili, právníci ji však nedávají velké šance.

"Lidi volali známým a ti přijížděli uprostřed noci auty pro peníze. Čekalo se v dlouhé frontě," citoval list Gazeta Wyborcza jednu z klientek, která byla ve správný čas na správném místě. Čili v noci ze soboty na neděli u štědrého bankomatu, před kterým se sešlo až několik stovek lidí.

"Bankomat měl poruchu a vyplácel dvakrát více peněz, než kolik stálo na obrazovce. Přeplatky neodečítal z účtů," konstatoval deník. Podle expertů šlo nejspíš o vadu v naprogramování. Banka tak mohla přijít až o několik set tisíc zlotých, PKO však ztrátu neupřesnila.

ČTĚTE TAKÉ:

"Chtěla jsem si vybrat padesátku, ale dostala jsem stovku. Nejdřív jsem si myslela, že jsem se spletla při zadávání částky. Ale když kolega taky dostal stovku, bylo nám jasné, že něco není v pořádku. Ověřila jsem si stav účtu a zjistila, že bankomat padesátku vydanou navíc neodečetl. Prostě vyplácel dvojnásobek, než měl," konstatovala čtenářka, která prý stála u počátku celé události.

Informace o porouchaném bankomatu se bleskově rozšířila a další a další lidé spěchali si vybrat peníze. Kdo vyčerpal denní limit, čekal do půlnoci, aby se mohl pustit do dalšího výhodného výběru. "Jeden chlapík se chlubil, že vybral veškeré úspory. Dostal dvojnásobek!" tvrdí svědci.

Peníze mohou lidem zůstat

Spořitelna se o všem dozvěděla až v okamžiku, kdy k přepážce dorazil jeden z klientů, ve kterém se hnulo svědomí a rozhodl se vrátit neoprávněně přivlastněné peníze. A banka se rozhodla vymáhat "přeplatky" i od klientů, jejichž svědomí zůstalo v klidu. "U bankomatu jsou kamery monitorující dění. Každá transakce se nahrávala," varují zástupci PKO.

Podle známého gdaňského advokáta Romana Nowosielského však šance banky na vrácení peněz jsou "spíše iluzorní". Kamery prý sotva byly s to zachytit inkasovanou sumu a banka by musela každému jednotlivému klientovi dokázat, že úmyslně vybíral dvojnásobek sumy, kterou do přístroje zadal.

Každý zákazník však může odmítnout odpovídat, tvrdit, že si nic nepamatuje, anebo že peníze z bankomatu strčil do peněženky či do kapsy k dalším penězům, a tak ani neví, kolik z bankomatu dostal. Každopádně "záchvat štědrosti" skončil. Bankomat byl opraven.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!