25. prosince 2011 14:40 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Štědrý den s prstem na mobilu: Češi letos poslali 69 milionů SMS

Nová SMS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová SMS | foto: Shutterstock

PRAHA Češi letos na Štědrý den rozeslali 69 milionů textových zpráv, tedy o pět milionů méně než loni. Narozdíl od loňského roku si naopak lidé častěji telefonovali.

Někteří operátoři na Štědrý den zaznamenali také vyšší počet multimediálních zpráv i čilejší datový provoz, což dávají do souvislosti s rostoucí oblibou chytrých mobilních telefonů.

"Lidé i nadále pro vánoční přání nejčastěji volí textovou zprávu, nicméně letos jich SMS centrum zpracovalo ´pouze´ 27,3 milionu, což představuje meziroční pokles téměř o osm procent. Výrazně ovšem vzrostl počet MMS zpráv a MMS centrum jich přijalo 277.430, tedy o více než 18 procent více než loni," sdělila mluvčí T-Mobile Czech Republic Martina Kemrová, podle které počet hovorů se v případě tohoto operátora zvýšil o jedno procento na 16,7 milionu.

"Počty odeslaných SMS i MMS se od loňska snížily, naopak počet uskutečněných volání se znatelně zvýšil. Pro vánoční SMS a MMS přání využili zákazníci hlavně dobu těšně po vánočním obědě," uvedla Lucie Policarová z firmy Telefónica Czech Republic.

Její zákazníci na Štědrý den odeslali více než 24,2 milionu SMS zpráv, přičemž ve špičce mezi 12:00 a 13:00 bylo odbaveno přes 2,1 milionu SMS zpráv. Multimediálních zpráv Telefónika na Štědrý den evidovala 221.801. Objem hlasového provozu se ve srovnání s loňským rokem zvýšil o více než 1,3 milionu hovorů. "Celkem bylo zaznamenáno přes 18,7 milionu hovorů," dodala Policarová.

Podle Alžběty Houzarové ze společnosti Vodafone se letos na Štědrý den potvrdila rostoucí obliba chytrých mobilních telefonů a mobilních aplikací. "Lidé o letošním Štědrém dnu přenesli prostřednictvím internetu v mobilu o 130 procent více dat než loni," uvedla.

Hovorů společnost Vodafone na Štědrý den zaznamenala téměř 7,9 milionu, což je o 2,4 procenta více než loni. Počet SMS naopak klesl o osm procent na 17 milionů. "O letošních Vánocích si lidé v naší síti poslali celkem 130.982 MMS, což je o dvě procenta více než loni," dodala Houzarová.

Největší hlasový provoz se letos na Štědrý den podle Kemrové mírně posunul směrem k ránu. "Zákazníci byli nejaktivnější mezi 10:00 a 11:00. Zvýšený provoz byl také mezi 19:00 a 21:00 hodinou, kdy si lidé sdělují dojmy z vánoční nadílky," uvedla Kemrová.

Počet zaslaných SMS zpráv klesl už loni na Štědrý den, kdy operátoři evidovali také méně multimediálních zpráv. Počet hovorů se naopak zvýšil.

ČTK