22. června 2007 10:12 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

STK bude přísnější

Technickou kontrolou v budoucnu neprojde každý sedmý vůz, varuje ministerstvo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Technickou kontrolou v budoucnu neprojde každý sedmý vůz, varuje ministerstvo. | foto: ČTK

PRAHA Konec korupce při technických kontrolách automobilů slibuje ministerstvo dopravy. Připravuje spuštění systému, který bude trvale sledovat dění ve všech stanicích technické kontroly (STK).

„Zatímco dosud neprošlo přes STK pouze pět procent z celkového počtu registrovaných vozů, předpokládáme, že díky novému systému se tento počet ztrojnásobí,“ prohlásil ředitel odboru schvalování vozidel ministerstva dopravy Josef Pokorný.

Dohled spočívá v napojení stanic technické kontroly na centrální evidenci, která bude sledovat čas kontroly, vjezd i výjezd vozů z kontrolní linky. Nebude tak možné jako dosud získat potvrzení o kontrole či měření emisí, aniž by automobil vůbec přijel do stanice. Celý systém stál ministerstvo dopravy deset milionů korun a výdaje jsou podle Pokorného rozloženy do několika let. „Novinka by se neměla projevit v cenách STK, jediným nákladem bude pro majitele stanic připojení na internet,“ upřesnil Pokorný.

Projekt má jednak zamezit podvodům týkajícím se především automobilů, které nemají šanci projít přes technickou kontrolu legální cestou. Dalším důvodem je ale podle mluvčího resortu dopravy Karla Hanzelky zvýšení bezpečnosti na silnicích.

V září by se měl spustit zkušební provoz a od ledna by měl být systém plně funkční.

V průběhu dalších let by se měl dohled nad technickými kontrolami vylepšovat například o kamerové systémy. „Ty by měly přijít na řadu od ledna 2009,“ odhadl Pokorný. Majitelé stanic technické kontroly, kterých je v České republice asi tři sta, nový systém vítají. „Kontrola této činnosti dost vázla. Na ministerstvu je odbor o třech lidech a aby to kontrolovaly kraje, to také nebylo možné,“ poznamenal jednatel stanice technické kontroly Diskard Jiří Rydván. Podle něj by se díky kontrole mohlo průměrné stáří tuzemského vozového parku - které je nyní čtrnáct let -snížit minimálně o dva roky.

Experti se rovněž domnívají, že spolu s dozorem nad STK by mohlo omladit vozový park i zavedení ekologické daně. To je totiž další krok, jak znevýhodnit majitele starých a nevyhovujících vozidel.

Najdete na Lidovky.cz