31. října 2007 9:03 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Stodolarový laptop bude za 200 dolarů

Počítač pro chudé.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počítač pro chudé. | foto: AFP

BOSTON/PRAHA  Nejlevnější přenosný počítač (laptop) se začíná prodražovat ještě před vlastním uvedením na trh. Počítač vyvinutý pro děti v chudých zemích, který dostal označení stodolarový laptop, již stojí dvojnásobek.

Nadace One Laptop per Child Foundation (Jeden laptop na dítě), již založil profesor prestižní americké univerzity Massachusetts Institute of Technology Nicholas Negroponte, začala na internetu nabízet zelenobílé počítače v balících o 10 000 kusech po 200 dolarech za kus.

Laptopy se nabízejí dárcům, kteří je koupí a určí místo jejich určení prostřednictvím programu, který nadace nedávno představila. Před dvěma týdny uvedl jeden z manažerů nadace, že výroba počítače stojí 188 dolarů. V únoru se cena odhadovala na 150 dolarů proti původní stovce.

Laptopy se mají začít vyrábět v čínském závodě příští měsíc. Zatím ani není jasné, kdy budou přístroje připravené pro zákazníky. Ještě v létě přitom nadace plánovala, že první počítače pro děti v rozvojových zemích by měly být k dispozici již během října tohoto roku. Jako podmínku ke spuštění hromadné výroby přitom nadace stanovila, že celkový objem objednávek musí dosáhnout minimální výše tří milionů kusů.

Nenaplněná očekávání
Projekt nízkonákladového laptopu pro děti z rozvojového světa inicioval Negroponte již v roce 2002. Jeho tehdejší oznámení o plánované výrobě stodolarových počítačů bylo analytiky označováno za potenciální revoluci odvětví a začátek éry levných počítačů. Negroponte předpokládal, že v květnu bude mít již objednávky na 2,5 milionu laptopů. Výroba pak měla začít v září.

Poptávka po nízkonákladových laptopech ale nenaplňuje očekávání. Nadace zatím oznámila, že má zakázky pro tři státy – Uruguay, Peru a Mongolsko. Neuvádí ale, kolik počítačů bylo objednáno. Wayan Vota, expert na využití technologií k posílení hospodářského růstu, který aktivity nadace sleduje, odhaduje zakázky nejvýše na 200 000 laptopů.

„Sto dolarů nebyla nikdy reálná cena,“ říká Vota. Negroponte podle něj nasazením tak nízké ceny, která ve skutečnosti bude jen stěží realizovatelná, připravil projekt již v přípravné fázi o důvěryhodnost.

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?