20. října 2011 12:09 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Stovky Čechů kupují domy v cizině, módní je Španělsko

UNESCO, kulturní krajina Serra Tramuntana (Španělsko) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy UNESCO, kulturní krajina Serra Tramuntana (Španělsko) | foto: UNESCO

PRAHA Šumění moře nebo výhled na alpské sjezdovky. To jsou hlavní lákadla, podle kterých Češi vybírají a kupují nemovitosti v zahraničí. Ani poslední roky hospodářského útlumu nezahnaly chuť Čechů na nové bydlení u moře nebo na horách. Díky ekonomické krizi ceny nemovitostí klesly a zároveň stoupla chuť do nich investovat. Češi mají v současnosti největší zájem o Španělsko, stálicemi jsou Itálie nebo Francie

Jednoznačně nejoblíbenější zemí, kde Češi kupují byty či domy, je Itálie. Následuje ji jižní Francie a velmi populární je také Rakousko. Právě Rakousko je přitom jednou z mála zemí, kde během posledních třech let jejich ceny nijak neklesly.

Naopak. „I přes realitní krizi, kdy ve většině zemí klesaly ceny nemovitostí, tak v Rakousku zaznamenaly ceny nemovitostí od začátku realitní krize každý rok mírný nárůst,“ říká Jan Rejcha ze společnosti Rellox. To se dá očekávat i nadále.

ČTĚTE TAKÉ:

Do popředí zájmu se nyní dostává díky výraznému poklesu cen hlavně Španělsko, zájem roste ale také o Chorvatsko. Mimo Evropu láká k nákupům nemovitostí nejvíce Florida.

„Je o ni velký zájem. Domy tam hodně ztratily na ceně. Na druhou stranu je třeba počítat s vysokými daněmi a dalšími poplatky,“ upozorňuje spolumajitelka společnosti Mediterránea Lucie Pilipová, manželka bývalého politika Ivana Pilipa.

Největší rozmach zájmu o bydlení na Floridě přišel krátce po zjištění, že bývalý premiér Stanislav Gross si tam pořídil byt. „Znamenalo to velkou mediální kampaň a z Floridy se rychle stala módní záležitost,“ popisuje dění Filip Šejvl ze společnosti Ristem Florida Investment s tím, že v některých oblastech jsou dnes již velmi početné české komunity a zájem ani dál neutuchá.

Kolik stojí nemovitosti v cizině? Kde koupíte letní byt nejlevněji? Přehled naleznete v dnešních Lidových novinách

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR KOMPLETACE

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 27 000 Kč