30. října 2008 13:06 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Stravenky za paušál, navrhuje úřad

Stravenky - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stravenky - ilustrační foto. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Zrušit zvýhodnění stravenek nebo režijních jízdenek a nahradit je částečně novinkou, zaměstnaneckým výdajovým paušálem. Nejen to v rámci věcného záměru zákona o dani z příjmu navrhuje ministerstvo financí. Úřad pod vedení lidovce Miroslava Kalouska chce zrušit nebo omezit ze 118 daňových výjimek 42.

Zaměstnanecký výdajový paušál umožní každému zaměstnanci, aby si snížil příjmy o určité procento a tak platil nižší daň. Přičemž paušál zaměstnanci využijí částečně jako náhradu místo příspěvků na jídlo, oblečení či dopravu do práce. "Toto opatření nemá za cíl snížit míru zdanění, ale nastavit věrohodnější (spravedlivější) pravidla pro stanovení základu daně u fyzických osob," uvádí návrh.

Zákon by měl začít platit od roku 2010, schválit jej ještě musí vláda a poslanci. Je ale otázkou, zda se to v době politické krize vůbec podaří.

Rušení výjimek je podle ministerstva financí ovlivněno nastavením priorit. Těmi jsou podpora bydlení, podpora rodin s dětmi, podpora zodpovědnosti na stáří, podpora veřejné prospěšnosti a podpora výzkumu, vývoje a vzdělávání. Zachována tak zůstane například daňová odečitatelnost úroků z hypotečních úvěrů a úvěrů ze stavebního spoření.

Zdaněny by měly být naopak nově třeba výsluhové renty vojáků a policistů, úroky z vkladů stavebního spoření nebo příjmy z prodeje cenných papírů. U těch bude stanoven roční limit, který se nebude danit.

Zákon také počítá se zrušením daně darovací, dědické a daně z převodu nemovitosti. Takovéto příjmy by měly být nově podléhat daní z příjmu fyzických osob. Zároveň ale zůstane zachováno osvobození od dědické a darovací daně u nejbližších příbuzných.

Ministerstvo rovněž navrhuje, aby zdravotní a sociální pojištění platil pouze zaměstnanec. Hrubá mzda zaměstnance by tak stoupla o pojistné placené zaměstnavatelem. "To znamená, že toto povinné pojistné placené zaměstnavatelem pak bude fakticky součástí hrubé mzdy zaměstnance a nikoliv daňovou fikcí," uvádí návrh.

Věcný záměr zákona se nezaobírá vůbec výší daňových sazeb. Podle dřívějších vyjádření MF je cílem normy úplně změnit a zjednodušit daňový systém. Samotné sazby mají pak být výsledkem politických jednání. "Našim cílem je, aby do konce letošního roku návrh zákona projednala vláda. Na počátku roku 2009 by se měla reforma dostat do parlamentu," uvedl již dříve náměstek ministra financí Peter Chrenko.

Vedle nového daňového zákona MF připravuje i nový daňový řád. Mezi nově navrhovaná opatření patří například sloučení daní a odvodů sociálního a zdravotního pojištění. Nový řád by měl také o pár dnů zkrátit lhůtu pro bezhotovostní placení daní, zpřísnit pravidla pro doručování zásilek z finančního úřadu, tak aby nebylo možné se jim vyhýbat, nebo zruší možnost ministra financí prominout daň.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!