Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Střední Evropa si déle počká na euro

PRAHA Rozhazovačná politika středoevropských vlád oddaluje zavedení eura. Představitelé Polska, Maďarska a Česka ještě vloni uvažovali o tom, že by v jejich zemích mohlo začít platit euro v letech 2009 nebo 2010. Podle odhadů rakouské banky Erste Bank ale tyto země přijmou evropskou měnu až v roce 2012. Šanci splnit svůj cíl a zavést euro v roce 2009 nebo 2010 má podle hlavního ekonoma České spořitelny Viktora Kotlána Slovensko.

Ještě výraznější je rozdíl mezi realitou a plány středoevropských politiků ze začátku tisíciletí. Například polští politici se v roce 2002 domnívali, že jejich spoluobčané budou eurem platit již letos.

Kvůli zadlužování středoevropských států se však nedaří plnit podmínky, které jsou nutné pro vstup do Evropské měnové unie. Maďarská vláda tento měsíc vzdala své snahy o vstup do eurozóny v roce 2010, právě kvůli obrovským schodkům státních financí.

Kromě rozpočtových problémů nehraje přijetí eura do karet ani politická situace. V České republice není ani dva měsíce po volbách sestavena vláda. V září by se přitom měl začít projednávat státní rozpočet. Bez nutných škrtů se přitom podle odborníků situace nezlepší. K nim je ovšem nutná silná vláda. „Provizorní situace není příznivá pro větší reformy,“ upozorňuje Kotlán.

Podle ekonoma Vladimíra Pikory z Next Finance tak existuje možnost, že by rozpočet mohl skončit rekordním schodkem, což by dále ohrozilo přijetí evropské měny. „Stále více proto roste riziko, že skončíme jako Maďarsko,“ uvedl Pikora.

Více čtěte v dnešních Lidových novinách.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...