Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Střední Evropa si déle počká na euro

Ekonomika

  7:40
PRAHA - Rozhazovačná politika středoevropských vlád oddaluje zavedení eura. Představitelé Polska, Maďarska a Česka ještě vloni uvažovali o tom, že by v jejich zemích mohlo začít platit euro v letech 2009 nebo 2010. Podle odhadů rakouské banky Erste Bank ale tyto země přijmou evropskou měnu až v roce 2012. Šanci splnit svůj cíl a zavést euro v roce 2009 nebo 2010 má podle hlavního ekonoma České spořitelny Viktora Kotlána Slovensko.

Euro foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

Ještě výraznější je rozdíl mezi realitou a plány středoevropských politiků ze začátku tisíciletí. Například polští politici se v roce 2002 domnívali, že jejich spoluobčané budou eurem platit již letos.

Kvůli zadlužování středoevropských států se však nedaří plnit podmínky, které jsou nutné pro vstup do Evropské měnové unie. Maďarská vláda tento měsíc vzdala své snahy o vstup do eurozóny v roce 2010, právě kvůli obrovským schodkům státních financí.

Kromě rozpočtových problémů nehraje přijetí eura do karet ani politická situace. V České republice není ani dva měsíce po volbách sestavena vláda. V září by se přitom měl začít projednávat státní rozpočet. Bez nutných škrtů se přitom podle odborníků situace nezlepší. K nim je ovšem nutná silná vláda. „Provizorní situace není příznivá pro větší reformy,“ upozorňuje Kotlán.

Podle ekonoma Vladimíra Pikory z Next Finance tak existuje možnost, že by rozpočet mohl skončit rekordním schodkem, což by dále ohrozilo přijetí evropské měny. „Stále více proto roste riziko, že skončíme jako Maďarsko,“ uvedl Pikora.

Více čtěte v dnešních Lidových novinách.

Autoři:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Týden plný cen od LOVI
Týden plný cen od LOVI

Soutěžte s námi po celý týden o krásné výherní balíčky pro svoje zlatíčka.