Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Střední Evropa si déle počká na euro

Ekonomika

  7:40
PRAHA - Rozhazovačná politika středoevropských vlád oddaluje zavedení eura. Představitelé Polska, Maďarska a Česka ještě vloni uvažovali o tom, že by v jejich zemích mohlo začít platit euro v letech 2009 nebo 2010. Podle odhadů rakouské banky Erste Bank ale tyto země přijmou evropskou měnu až v roce 2012. Šanci splnit svůj cíl a zavést euro v roce 2009 nebo 2010 má podle hlavního ekonoma České spořitelny Viktora Kotlána Slovensko.

Euro foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

Ještě výraznější je rozdíl mezi realitou a plány středoevropských politiků ze začátku tisíciletí. Například polští politici se v roce 2002 domnívali, že jejich spoluobčané budou eurem platit již letos.

Kvůli zadlužování středoevropských států se však nedaří plnit podmínky, které jsou nutné pro vstup do Evropské měnové unie. Maďarská vláda tento měsíc vzdala své snahy o vstup do eurozóny v roce 2010, právě kvůli obrovským schodkům státních financí.

Kromě rozpočtových problémů nehraje přijetí eura do karet ani politická situace. V České republice není ani dva měsíce po volbách sestavena vláda. V září by se přitom měl začít projednávat státní rozpočet. Bez nutných škrtů se přitom podle odborníků situace nezlepší. K nim je ovšem nutná silná vláda. „Provizorní situace není příznivá pro větší reformy,“ upozorňuje Kotlán.

Podle ekonoma Vladimíra Pikory z Next Finance tak existuje možnost, že by rozpočet mohl skončit rekordním schodkem, což by dále ohrozilo přijetí evropské měny. „Stále více proto roste riziko, že skončíme jako Maďarsko,“ uvedl Pikora.

Více čtěte v dnešních Lidových novinách.

Autoři:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...