24. dubna 2012 11:27 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Střední třída za posledních 10 let zchudla, ukázal průzkum

Šetření - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šetření - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Zhoršení finanční situace během posledních deseti let hlásí 46 procent evropských spotřebitelů, kteří patří ke střední třídě. Podle 37 procent respondentů se jejich situace vylepšila, 17 procent žádnou změnu nezaznamenalo.

Vyplývá to z průzkumu pro mezinárodní studii Barometr Cetelem 2012, která srovnává názory a postoje spotřebitelů v Evropě.

ČTĚTE TAKÉ:

V Německu se nálada zlepšuje

Spotřebitelé poukazují hlavně na ekonomické faktory. 38 procent dotázaných tvrdí, že za zhoršení jejich finanční situace může zvyšování cen. Na 29 procent uvádí snížení svých příjmů, a to z důvodů rostoucí nezaměstnanosti, práce na částečný úvazek, smluv na dobu určitou či snížení mezd. Podle pětiny respondentů je hlavní důvod zvýšení daní.

Krize doléhá na evropské spotřebitele třetím rokem. Češi ohodnotili nynější obecnou situaci země známkou 3,9 bodu z deseti, což odpovídá evropskému průměru. Výjimkou je Německo, které je jedinou zemí, kde se nálada již tři roky po sobě zlepšuje a dosahuje vyššího hodnocení než v době před vypuknutím krize.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Víc než polovina Čechů si loni utáhla opasky

Na 58 procent Čechů uvedlo, že si loni utáhlo opasky. Omezení výdajů se týkalo hlavně ošacení, volnočasových aktivit, cestování, pohonných hmot a energií. Obávají se, že jsou poslední generací, pro niž automaticky platilo pravidlo, že se bude mít lépe než rodiče. Důsledkem jsou tak obavy z budoucnosti a horečné investování do dětí s cílem zajistit jim srovnatelnou životní úroveň a komfort, a to za cenu vlastních obětí.

Mezinárodní studie Barometr Cetelem

Studie vychází z průzkumu nálad a postojů spotřebitelů velkých evropských trhů. Na podzim roku 2011 se průzkumu zúčastnilo 6500 Evropanů, minimálně 500 v každé zemi. Dotazování se uskutečnilo v ČR, Francii, Itálii, Maďarsku, Německu, Polsku, Portugalsku, Rumunsku, Rusku, na Slovensku, ve Španělsku a Velké Británii.

Lidovky.cz, ČTK

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?