12. července 2015 9:51, aktualizováno  12:25 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Další změna. Summit EU k Řecku nebude, sejde se jen eurozóna

Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. | foto: Reuters

PRAHA/BRUSEL Nedělní večerní summit Evropské unie k Řecku byl zrušen, uskuteční se jen vrcholná schůzka eurozóny. Na twitteru o tom informoval státní tajemník pro evropské záležitosti při úřadu české vlády Tomáš Prouza. Informace se vzápětí objevila i na twitterovém účtu šéfa unijních summitů Donalda Tuska, který potvrdil, že rokování eurozóny začne v 16:00 SELČ.

„Budeme jednat, dokud nedospějeme k závěru o Řecku,“ napsal předseda Evropské rady Tusk. Summit eurozóny naváže na jednání ministrů financí zemí sdílejících euro, kteří se v sobotu nedokázali shodnout na přístupu k řecké dluhové krizi a dnes mají od 11:00 SELČ v debatě pokračovat. Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem prostřednictvím twitteru oznámil, že v neděli ráno probíral sobotní zasedání ministrů financí eurozóny právě s Tuskem.

Český premiér Bohuslav Sobotka s ohledem na zrušení unijního summitu odvolal svou dnešní plánovanou cestu do Bruselu. „Problémem je... nízká důvěra k ochotě Řeků skutečně realizovat návrhy, se kterými v posledních dnech přišli. Jsou to totiž z velké části stejné reformy, které řečtí občané odmítli v nedávném referendu a které řecká vláda ještě nedávno označovala za vydírání a ponižování Řecka. Nicméně vůle jednat dál na úrovni eurozóny stále převazuje. Nezávidím opravdu ECB (Evropské centrální bance), která bude muset v krátkém čase znovu rozhodovat o nouzovém financování řeckých bank. I proto je důležité, aby dnešní jednání vyslala jasný signál o tom, zda je dohoda o setrvání Řecka v měnové unii možná,“ uvedl Sobotka v komentáři, který zveřejnil jeho tiskový odbor.

Neshody v eurozóně

Eurozóna se snaží zaujmout postoj k řeckým návrhům úsporných reforem, kterými Atény tento týden doprovodily svoji žádost o novou finanční pomoc. V eurozóně zjevně zatím není shoda, zda vyjednávání s předluženým Řeckem na toto téma vůbec zahájit. Řada států prý pochybuje o věrohodnosti řeckých slibů; za představitele tvrdého postoje vůči Řekům jsou považovány Německo a Finsko, naopak snahu vyjít Aténám vstříc projevují jižní státy unie.

Nelze připustit odchod Řecka z eurozóny, řekl podle dnešního italského tisku italský premiér Matteo Renzi. Německým představitelům prý dnes řekne, že je potřeba dosáhnout kompromisu a nikoli ponižovat Atény. „Musí být dosaženo dohody. Itálie nechce, aby Řecko opustilo euro a Německu říkám: už to stačilo,“ cituje Renziho římský deník Il Messaggero.

 

ČTK

Najdete na Lidovky.cz