4. března 2008 7:44 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Superhrubá mzda plní státní kasu

peníze - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy peníze - ilustrační foto. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Hrozby, že stát prodělá na zavedení rovné patnáctiprocentní daně z takzvané superhrubé mzdy, se zatím ukazují jako liché. Ministerstvo financí včera oznámilo, že stát na zálohách na daň z příjmu fyzických osob, které jsou zaměstnancům strhávány z mezd, vybral za první dva měsíce tohoto roku o 5,7 procenta více než loni.

Tento vývoj zaskočil nejen oponenty rovné daně, ale zjevně i ministerské úředníky. Při plánování státního rozpočtu na letošní rok totiž počítali s poklesem příjmů o 11,7 procenta.
 „Tento vývoj je umožněn především vysokou mírou ekonomické aktivity. Česká ekonomika dále roste a zvyšuje se i míra zaměstnanosti,“ řekl hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík. Dalším důvodem je podle analytika společnosti Next Finance Vladimíra Pikory motivační charakter rovné daně.

Za hlavní důvod neočekávaně vysokého výběru záloh na daň z příjmu Pikora označil rychlý růst mezd a růst zaměstnanosti v ekonomice, se kterým návrh rozpočtu nepočítal. Pro další výběr daní z příjmu bude podle Mertlíka klíčové tempo růstu domácí ekonomiky. Ačkoliv se po loňském šestiprocentním růstu očekává zpomalení na zhruba 4,8 procent, vysoká zaměstnanost i nadále zaručuje rostoucí výnosy z výběru daní.

„Pozitivní vývoj ekonomiky by měl i nadále napomáhat k růstu výběru daní, i když tempo růstu daňových příjmů státu nebude tak vysoké,“ uvedl Mertlík.  Hospodaření státu se v únoru propadlo do schodku pět miliard korun, což je meziroční zlepšení o 1,8 miliardy. V lednu ještě skončil státní rozpočet přebytkem 9,7 miliardy.

 Za celý rok 2008 ministerstvo financí počítá s konečným deficitem státního rozpočtu ve výši 70,8 miliardy korun.
fab, vb, Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!