26. října 2008 15:54 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Superrychlé stroje vyrážejí na české koleje

Nejrychlejší lokomotiva světa, stroj Taurus od společnosti Siemens. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejrychlejší lokomotiva světa, stroj Taurus od společnosti Siemens. | foto: oebb.at

V pondělí začnou na expresech mezi Prahou a Brnem jezdit nejrychlejší lokomotivy světa, stroje Taurus od společnosti Siemens. Taurusy budou na lince jezdit zatím jen do 11. listopadu v rámci výcviku 36 strojvedoucích z pražského depa. S definitivním nasazením moderních lokomotiv počítají dráhy až od 14. prosince.

Médiím to sdělil Petr Šťáhlavský z tiskového oddělení Českých drah.

"Strojvedoucí si ověří jízdu na rychlých úsecích v okolí Pardubic i změnu napájecích systémů v blízkosti Svitav," řekl Šťáhlavský. Dodal, že zaškolovaní strojvedoucí budou na lokomotivě pod dohledem zkušenějších kolegů. Taurusy potáhnou expresy Špilberk a Punkva a denně urazí více než 1000 kilometrů; maximální rychlost bude 140 km/h.

Větší rychlost, až 160 km/h, si budou moci strojvedoucí vychutnat během druhé fáze cvičného provozu, poté, co se taurusy 12. listopadu přesunou na úsek Praha - Drážďany. "Jejich provoz je na této relaci důležitý také s ohledem na změnu napájecích systémů na státní hranici mezi ČR a Německem," řekl Šťáhlavský. Taurusy tady budou zatím jezdit do 28. listopadu.

České dráhy hodlají ve spolupráci s Rakouskými spolkovými drahami (ÖBB) nasadit do pravidelného provozu od poloviny prosince s novým jízdním  pádem osm taurusů. Pět jich bude jezdit na koridoru Vídeň - Praha - Drážďany, tři stroje budou pravidelně jezdit ze Salcburku přes Linec do Českých Budějovic na expresu Jože Plečnik nebo na některých spěšných vlacích mezi Lincem a jihočeskou metropolí.

Taurus drží světový rekord v rychlosti mezi sériově vyráběnými lokomotivami. Při testech na vysokorychlostní trati mezi Mnichovem a Norimberkem dosáhl rychlosti 357 kilometrů v hodině. Nejvyšší provozní rychlost je 230 kilometrů za hodinu; nejmodernější tratě v ČR však umožňují maximální rychlost 160 kilometrů za hodinu.
Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?