29. října 2008 17:05 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Svátek akciím svědčil

Budova Burzy cenných papírů Praha. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova Burzy cenných papírů Praha. | foto: ČTK

PRAHA Akcie na pražské burze posílily nejsilnějším tempem za takřka 15 let obchodování. Hlavní index PX, který se počítá z cen 14 nejvýznamnějších akcií, se zhodnotil o 13,16 procenta na 791,9 bodu. Akcie v tuzemsku podle obchodníků po úterním svátečním volnu reagovaly na prudká posílení vyspělých zahraničních burz.

Index amerických akcií Dow Jones v úterý vykázal druhý nejsilnější bodový růst v historii. Většina evropských burz si dnes připisovala přes pět procent. Nákupy hnalo vpřed i očekávání poklesu úrokových sazeb ve Spojených státech, kolébce současné finanční krize.

"Den volna i přes nevlídné počasí zlepšil náladu investorů na pražském trhu. Zprávy o rostoucím optimismu na zahraničních trzích a dvouciferných růstech indexů v USA, Asii a Německu vedly dnes i v Praze k převisu poptávky nad nabídkou," uvedl analytik Komerční banky Miroslav Adamkovič.

V pondělí akcie na pražské burze uzavřely na nejnižší hodnotě od února 2004. Motorem dnešního růstu byly energetické emise. Akcie petrochemické skupiny Unipetrol zpevnily o 24,31 procenta na 133 korun a akcie energetické skupiny ČEZ stouply o 22,02 procenta na 708,3 koruny.
Lidovky.cz