Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 26 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Svátky konzumu skončily

PRAHA Češi přestali utrácet a nižší spotřeba domácností bude mít značný podíl na zpomalení celé ekonomiky, varují analytici. Ochotu lidí utrácet prý brzdí vysoké ceny zejména potravin a léků.

Tržby maloobchodu se v březnu po více než čtyřech letech nepřetržitého růstu meziročně snížily o 2,1 procenta. Výsledky podle Českého statistického úřadu ovlivnil proti loňsku nižší počet pracovních dnů a chladnější počasí.

"Konzumní revoluce skončila. Zájem klesá jak o meziročně výrazně dražší potraviny, tak i o nepotravinářské zboží," sdělil analytik Next Finance Vladimír Pikora. Dvanáctiměsíční průměrný růst podle něj meziročně zpomalil o 1,2 procentního bodu, což potvrzuje, že maloobchod má své nejlepší časy již za sebou.

Uvozovky dolníKonzumní revoluce skončila. Zájem klesá jak o meziročně výrazně dražší potraviny, tak i o nepotravinářské zbožíUvozovky horní

Hlavním faktorem brzdícím spotřebu domácností jsou podle Pikory vysoké ceny, které se projevují především u potravin a léků. "Kromě vysokých cen je maloobchod zasažen i obavami z budoucnosti. Lidé více šetří. Více spotřebitelů si začíná uvědomovat, že boom zde nebude věčně," uvedl Pikora.

Zároveň ale upozornil, že vliv vysokých cen na spotřebu domácností se nesmí přeceňovat. "V zásilkovém obchodě ceny poklesly o 1,7 procenta, a přesto i zde tržby klesaly," podotkl ekonom.

Kromě nižšího počtu pracovních dní podle ČSÚ ovlivnila březnové tržby v některých typech prodejen i mimořádně vysoká loňská základna. Neobvykle teplé počasí totiž loni urychlilo nákupy typické pro pozdější jarní období. Letos v březnu naopak panovalo zimní počasí, které nákupům nepřálo.

Uvozovky dolníZdá se, že spotřebitelům v březnu došla trpělivost s vysokými cenamiUvozovky horní

Analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek ovšem míní, že březnový pokles maloobchodních tržeb nelze přičíst pouze načasování velikonočních svátků a
nižšímu počtu pracovních dnů. "Zdá se, že spotřebitelům v březnu došla trpělivost s vysokými cenami. Za pozornost stojí, že došlo k meziročnímu propadu všech dílčích indexů a problém tedy není v neochotě utrácet jen za potraviny, či naopak jen za spotřební zboží," řekl Sobíšek.

Meziroční propad maloobchodních tržeb je podle něj po slabých výsledcích průmyslu a
exportu dalším v řadě negativních překvapení, která březen přinesl. Analytici se shodují, že růst maloobchodních tržeb se letos zpomalí.

Například Pikora odhadl, že i když konzumní boom v Česku skončil, tak maloobchodní tržby za celý letošní rok vzrostou zhruba o čtyři procenta. "To přispěje ke zpomalení celé ekonomiky," upozornil Pikora.

Za celý loňský rok růst maloobchodních tržeb zrychlil ve stálých cenách na 6,8 procenta, což byl nejlepší výsledek od roku 1997. V roce 2006 maloobchodní tržby
vzrostly meziročně o 6,5 procenta. "Přes přesvědčení, že zpomalení spotřebitelské poptávky je systematickým jevem, předpokládáme v dubnu v maloobchodě určité oživení. To bylo tažené přinejmenším vysokými prodeji automobilů," dodal Sobíšek.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chceš bydlení, dej sex. Predátorům nahrává chudnutí kvůli epidemii

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ženy v tísni platí nájem i sexem. Mnohé oběti mají strach, že je pronajímatel vyhodí z bytu, pokud mu nevyhoví. Podle...

Když dostaneš dávky, vracíš. V ghettu lichvář půjčuje z okénka BMW

Sídliště Janov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na parkovišti za zchátralými panelovými domy s vyhořelými nebo dřevotřískami zatlučenými či zazděnými okny zastavuje...

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...