19. prosince 2008 19:16 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Svátky na dluh vyšly z módy

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Češi si letos na vánoční dárky již nepůjčují tolik jako v předchozích letech. Na útratách za dárky lidé více šetří a obchodníci čekají, že celkové vánoční nákupy budou slabší než loni.

„Zájem o spotřebitelské úvěry se oproti ostatním měsícům sice nesnížil, nicméně nedosahuje loňských rekordů,“ řekla tisková mluvčí společnosti Home Credit Olga Mužíková. I zástupci dalších společností, které poskytují spotřebitelské úvěry, potvrzují, že letošní Vánoce ty loňské v objemu půjček nepřekonají.  „Nepředpokládáme, že by letošní rok trhal rekordy, protože kvůli finanční krizi jsme byli nuceni zpřísnit pravidla pro poskytování půjček,“ uvedl Ondřej Holoubek z Provident Financial.

Podle odborníků je za nižším zájmem o půjčky opatrnější přístup spotřebitelů a také lidé letos obecně méně utrácejí než loni. „Češi jsou hodně vystrašení a šetří, ačkoli u nás nyní k žádné krizi nedochází. Útraty i zadlužování spotřebitelů jsou tak daleko nižší než loni,“ řekla analytička NextFinance Markéta Šichtařová.

„Za slabšími nákupy je nejistota lidí, jak zapůsobí krize ve světě na českou ekonomiku,“ potvrzuje analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Ani nákupy na splátky zřejmě nepřekonají loňské objemy. „I letos evidujeme zájem o nákup na splátky především elektroniky a spotřebičů. Výraznou změnu jsme ovšem nezaznamenali,“ řekl Martin Malý ze společnosti Cetelem s tím, že hned po Vánocích bude následovat další vlna nakupování. Češi letos za vánoční dárky chtějí utratit v průměru 7190 korun. Vyplývá to z nedávného průzkumu společnosti Respond&Co. Ještě loni to bylo o 333 korun více. Zhruba polovina lidí je přitom letos ochotna za dárky zaplatit maximálně pět tisíc korun.

Na nižší útraty zákazníků již zareagovali obchodníci a snížili ceny u řady zboží. Mnohem dříve než v předchozích letech tak letos v tuzemských obchodech vypukla vlna sezonních slev. Dříve obchodníci zlevňovali zimní sortiment většinou až po vánočních svátcích. Letos ale slevy začínají dříve.
Ačkoli si půjčky u bankovních i jiných institucí letos vezme méně lidí, nelze situaci podle odborníků podceňovat.

Podle analytika Patria Finance Davida Marka již neplatí tvrzení, že zadlužení českých domácností je nízké. Jejich dluhy již přesáhly 840 miliard korun. Rizikové je především zadlužování sociálně slabých domácností.

Právě ty mají nižší šance získat úvěr u banky, a pak sahají k jiným institucím. Úvěry jsou sice dostupnější, ale obtížně splatné. Upadnout do dluhové pasti jde pak velmi rychle. Těm, kterým hrozí obtížná finanční situace, nebo se do ní již dostali, poskytuje bezplatné rady nezisková společnost Poradna při finanční tísni. Podle jejího ředitel Davida Šmejkala lze hned v prvních lednových týdnech čekat potíže s některými půjčkami.

Pavla Francová, Lidové noviny

Advantage Consulting, s.r.o.
DISPEČER MKD

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 55 000 Kč