Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Svátky vyprázdnily české firmy

Většina zaměstnanců si přes svátky vzala dovolenou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Většina zaměstnanců si přes svátky vzala dovolenou. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Praha Kdo se chtěl během uplynulého týdne dovolat na některý z úřadů, něco na nich vyřídit anebo v některé z větších firem dohodnout schůzku, musel se obrnit trpělivostí. Přesto se mohlo stát, že měl buď úplně smůlu, anebo musel vystát dlouhou frontu, protože lidí pracovalo opravdu málo.

Kvůli dvěma svátečním dnům uprostřed týdne si zaměstnanci houfně brali dovolené i v pondělí, úterý a pátek, aby si udělali celotýdenní volno. Některé podniky pak dovolené samy nařizovaly, většinou na pátek. Přesně takový postup zvolil koncern Siemens. „Podnik dal na pátek firemní volno, takže jsme pak ale zaregistrovali nárůst dovolených i na začátku týdne,“ přiznal mluvčí Siemensu Petr Sedláček. Důvodem firemního volna jsou přitom podle něj dobré výsledky společnosti.

 Dalším důvodem může být i to, že se podnikům nevyplatí začínat provoz po dvou dnech odstávky anebo zajišťovat stravování. Obdobně jako v Siemens tomu bylo i v kolínské automobilce TPCA. „Dobré výrobní výsledky nám umožňují zrušit výrobu v pátek a sobotu, aby zaměstnanci mohli čerpat dovolenou. V závodě bude jen asi 15 procent zaměstnanců, kteří se budou věnovat údržbě technologií, tréninku, úklidu a jiným nevýrobním aktivitám,“ poznamenal mluvčí TPCA Matěj Matolín.

 Hospodaření firem by přesto dva či více dní výpadku provozu kvůli státním svátkům ohrozit nemělo. Analytici však připouštějí, že na celé ekonomice se projevují takzvané celozávodní neboli hromadnější dovolené. „To, že velké továrny dávají hromadnější dovolené, se v ekonomice odráží každý rok,“ říká ekonom Next Finance Vladimír Pikora. Pozorovat to lze podle něj především na exportech: „V létě se hodnoty vyvezeného zboží propadají, letní měsíce jsou tak ve znamení většinou slabších, podprůměrných čísel,“ konstatuje Pikora. Jinak však svátky s makroekonomickými ukazateli nijak výrazně nezahýbou - jsou to jen drobné výpadky.

 V pátek bylo až o polovinu administrativních pracovníků méně v centrále ČEZ. V České pojišťovně měla během uplynulého týdne dovolenou zhruba čtvrtina zaměstnanců, výraznější čerpání volna zaznamenala i Česká spořitelna. Firmy se shodují, že vybrané volno nesmí ohrozit normální chod firmy. „Mezi těmi, co si vzali dovolenou, tak rozhodně nebyli mobilní technici a likvidátoři, kteří se podílejí na likvidaci pojistných událostí. Stejně tak nebyl omezen provoz Klientského servisu, kam lidé oznamují pojistné události,“ připomíná mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

 Možnosti spojit svátky s dovolenou a „snáze“ přijít k týdnu volna chtěli využít i státní úředníci. „V odborných sekcích dovolenou čerpalo v těchto dnech asi třicet procent lidí, v pátek byl podíl ještě vyšší,“ uvedla mluvčí ministerstva informatiky Klára Volná s tím, že vždy ale platí, že za každého zaměstnance, který si bere dovolenou, musí být zástup. Podle Vladimíra Pikory by státních svátků, a tedy volna mohlo klidně být i více. „Lidé se pak vracejí do práce více svěží, odpočatí a v mezinárodním srovnání mají jiné státy mnohem více svátků,“ vypočítává důvody Pikora.
,
Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!