Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Svaz průmyslu napadl energetické vize koalice

PRAHA Pokud získá plánovaná koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených důvěru v Poslanecké sněmovně, pravděpodobně nebude moci počítat s podporou Svazu průmyslu. Ta totiž ostře vystoupila proti plánům vlády v oblasti energetiky.

V textu koaliční smlouvy se zřejmě objeví, že vláda nebude rozšiřovat těžbu uhlí na Mostecku a nezačne s výstavbou dalších jaderných elektráren. "Očekáváme, že nová vládní koalice bude rozhodovat na základě kvalifikovaných podkladů respektujících historickou zkušenost České republiky a vývoj v rámci Evropské unie," píše se v prohlášení svazu, které má k dispozici.

Představenstvo svazu očekává, že rodící se vládní koalice přijme rozhodnutí na základě bezpečnostních studií, které hodnotí zajištění primárních zdrojů surovin pro ČR. Zároveň by měla rozhodovat na základě analýz, jež budou informovat veřejnost o dopadech takových politických závazků do cen elektrické energie a tepla.

Tři strany se dále shodly na tom, že pro příjmy právnických a fyzických osob bude existovat jen jedna daň, a to v rozmezí 15 až 19 procent. Ve stejném rozmezí chtějí politici nalézt také jedinou sazbu pro DPH. Konkrétní výše sazby ale nebude předmětem koaliční dohody. U sociálně slabších skupin a domácností má být daňové diferenciace dosaženo prostřednictvím odčitatelných položek.

Daňové změny hodlají strany zavést od počátku roku 2007. Daně jsou ze šesti kapitol poslední, kterou ještě politici vznikající koalice definitivně neuzavřeli.

Daň z příjmů právnických osob je nyní 24 procent. U fyzických osob existují čtyři pásma rozdělená podle výše příjmů. Nejnižší sazba 12 procent je užívána pro daňový základ do 121.200 korun ročně. Vyšší výdělky se zdaňují vyšší sazbou. Ta činí 19 procent pro roční základ do 218.400, 25 procent pro částku do 331.200 a 32 procent pro základ daně, který tuto částku překročí.

Zavedení rovné daně u přímých daní by mělo celý daňový systém zjednodušit a omezit motivaci k obcházení daňové povinnosti, řekl analytik Patria Finance David Marek. Dodal, že nižší přímé daně budou zároveň stimulovat k ekonomické aktivitě a podpoří atraktivitu a konkurenceschopnost české ekonomiky. Jde ale o to, zda dohodnutá daňová reforma bude také únosná pro státní pokladnu, respektive celkové veřejné rozpočty, upozornil Marek.

Rovná daň 15 procent pro fyzické a právnické osoby se sníženou sazbou DPH pro potraviny by znamenala snížení příjmů rozpočtu o více než 100 miliard korun a oddálení přijetí eura, uvedl analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

"Čím blíže budou sazby stanoveny k 19 procentům, tím menší bude rozpočtový dopad. Celý systém tak bude dávat větší smysl a k euru budeme mít blíže," podotkl. Daň z přidané hodnoty má nyní dvě sazby, a to devatenáctiprocentní základní a pětiprocentní sníženou.
,
Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Martin Fenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...