12. února 2008 15:08 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Světová automobilka GM vykázala rekordní ztrátu

General Motors (logo) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy General Motors (logo) | foto: Reprofoto

DETROIT Největší světová automobilka General Motors vykázala za minulý rok svoji nejvyšší ztrátu 38,7 miliardy amerických dolarů (681,7 miliardy Kč). Podle údajů Standard & Poor's Compustat firma překonala svůj předchozí rekord z roku 1992. GM drží absolutní rekord v prodeji aut.

V roce 2006 GM naopak podle dnešního prohlášení vykázal zisk 2,2 miliardy USD. V roce 1992 vykázala automobilka ztrátu 23,4 miliardy dolarů kvůli změnám v účtování příspěvků na zdravotní péči. Bez zahrnutí mimořádných položek loňská ztráta GM činila 23 miliard dolarů.

Příjmy automobilky loni klesly na 181 miliard dolarů z 206 miliard v roce 2006. Příjmy automobilové divize ale stouply o čtyři procenta na rekordních 178 miliardy dolarů díky poptávce na rozvíjejících se trzích a příznivému vývoji směnných kurzů. Severoamerická divize se ale stále potýká s problémy a loni vykázala ztrátu 1,5 miliardy dolarů. Výsledky GM stáhla dolů také společnost GMAC Financial Services, ve které GM vlastní podíl 49 procent. Ztráta GMAC loni činila 2,3 miliardy dolarů, z toho GM zaúčtoval 1,1 miliardy USD.

Automobilka současně oznámila, že nabídne všem 74.000 dělníkům, kteří jsou členy odborového svazu UAW, možnost odchodu z firmy či předčasného odchodu do důchodu za odstupné. Zaměstnanci detaily nabídky obdrží v příštích několika týdnech. Ti, kteří nabídku přijmou, by měli odejít do konce června. Podobné kroky již oznámily konkurenční americké automobilky Ford Motor a Chrysler
.
GM si za loňský rok těsně udržel pozici největší světové automobilky podle prodeje vozů, protože se mu podařilo prodat o 3000 vozů více než konkurenční japonská Toyota Motor. GM je nejprodávanější automobilkou od roku 1931. Drží také absolutní rekord v prodeji aut. Celkem se loni prodej aut GM zvýšil o tři procenta na 9,369.524, napsaly agentury AP a Reuters.
ČTK