Sobota 29. února 2020svátek má Horymír 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Světová ekonomika čeká rekordní růst

Ekonomický růst - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ekonomický růst - ilustrační foto. |

VÍDEŇ Ministři financí z Asie a Evropy očekávají další rok výrazného hospodářského růstu, přestože se ceny ropy stále drží vysoko. Letošní růst světové ekonomiky ministři odhadují na 4,5 procenta.

Uvedl to na dnešní tiskové konferenci jejich hostitel, rakouský ministr financí Karl-Heinz Grasser.

Loni se světový HDP zvýšil o 4,3 procenta, což byl nejvyšší údaj za desetiletí. Projevil se tak rychlý růst rozvíjejících se států, zejména Číny a Indie, kde je hospodářský růst třikrát až čtyřikrát rychlejší než ve vyspělých průmyslových ekonomikách.

"Motory globálního růstu budou nadále Asie a Spojené státy," uvádí zpráva ministrů ze setkání. Připomíná, že v Evropě a Japonsku, kde ekonomika roste pomaleji, se začíná zvyšovat domácí poptávka.

Jednání se zúčastnilo všech 25 ministrů financí Evropské unie a jejich protějšky ze 13 asijských států. Šéf Asijské rozvojové banky Haruhiko Kuroda, který se vídeňského jednání účastnil také, uvedl, že růst asijských ekonomik bez započtení Japonska letos dosáhne silných 7,6 procenta.

Riziky ve světové ekonomice zůstávají kolísající ceny ropy, nevyváženost různých bilancí, protekcionismus a šíření ptačí chřipky, jejíž materiální dopad se ještě zcela neprojevil.

Čínský ministr financí Ťin Žen-čching se krátce sešel v ústraní s představiteli Evropské centrální banky, Evropské komise a Lucemburska. "Měli bychom se pokusit přesvědčit je o tom, co je pro světovou ekonomiku nezbytné," řekl Grasser.

Obecně se ví, že si Evropané udržují odstup od halasnějšího nátlaku Spojených států, aby Čína přestala regulovat kurz své měny a nechala jüan posílit. Další Evropan, který si nepřál být jmenován, ve Vídni řekl jasně, že se chce Evropa "megafonové" politice vyhnout, napsala agentura Reuters.
,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....