20. června 2012 20:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Světoví milionáři loni zchudli. Nejvíc jich bylo v Asii

Milionář (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milionář (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LONDÝN Osobní jmění bohatých lidí ve světě loni kleslo podruhé za poslední čtyři roky. Počet dolarových milionářů v Asii v roce 2011 poprvé překonal velikost milionářské populace v Severní Americe, uvádí se v zprávě o světovém bohatství, pořízené firmami Capgemini a RBC Wealth Management.

Osobní majetek lidí s investovatelným jměním nad milion dolarů (asi 20 milionů korun) v loňském roce klesl o 1,7 procenta na celkových 42 bilionů dolarů, zejména pod vlivem dluhové krize v eurozóně a útlumu mladých tržních ekonomik světa. Bylo to poprvé od roku 2008, kdy se hodnota majetku bohatých v důsledku globální finanční krize propadla.

Zatímco v roce 2008 jejich majetek zeslábl o 20 procent a jejich počty se scvrkly o 15 procent, v dalších dvou letech jmění milionářů rostlo dvoucifernými tempy. Počet milionářů ve světě ale loni i přes pokles hodnoty jmění stoupl o 0,8 procenta na nový rekord 11 milionů. V Číně se jejich populace rozrostla o 5,2 procenta na 562.400 a v Japonsku se rozšířila o 4,8 procenta.

ČTĚTE TAKÉ:

Celkové bohatství milionářů v USA a Kanadě se loni snížilo o 2,3 procenta na 11,4 bilionu dolarů, což je z jednotlivých světových regionů stále nejvíc. Jejich počet klesl o 1,1 procenta na 3,35 milionu.

V Asii a Tichomoří je přes 3 miliony milionářů

Severní Ameriku tak podle zprávy poprvé předstihla oblast Asie a Tichomoří, kde díky silnému růstu v Číně vzrostly počty milionářů o 1,6 procenta na 3,37 milionu. V Asii tak je nejvíce milionářů ze všech světových regionů. Jejich úhrnné bohatství tam ale kleslo o 1,1 procenta 10,7 bilionu USD.

Milionáři v Evropě

Počet milionářů v Evropě se překvapivě zvýšil o 1,1 procenta na 3,2 milionu, jejich bohatství se ale zmenšilo stejným tempem na 10,1 bilionu USD. Bohatí Evropané stále více investují své jmění v zahraničí, uvedli autoři zprávy podle agentury Reuters Investovatelné jmění rodin s nejméně 30 miliony dolarů loni kleslo o 4,9 procenta a jejich řady prořídly o 2,5 procenta na zhruba 100.000. Podle zprávy to byl důsledek jejich investic do rizikovějších a méně likvidních nástrojů jako hedgeových fondů, fondů soukromého kapitálu nebo realit.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!