Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Svítidla, co změří sílu vaší lásky

Dimi. Robot, který vypadá jako tenká deskovitá stolní lampa, rozdělená na šest svítících obdélníků.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dimi. Robot, který vypadá jako tenká deskovitá stolní lampa, rozdělená na šest svítících obdélníků. | foto: Phillips

PRAHA Tropická rostlina, která svítí a navíc vyzařuje právě ty barvy, jež jsou vám milé. Polštář, co se rozzáří podle toho, zda na vás myslí vaše láska. Tak nějak vypadá nabídka hi-tech svítidel.

Současným technologickým trendem je spojování několika různých přístrojů. V propisce najdete digitální kameru a MP3 přehrávač, v mikrovlnce televizi a v bizarní květině lampu.

Svítící palma
Přístroj Dreamlite na první pohled vypadá jako půlmetrová neznámá tropická rostlina klasovitého tvaru. Ve skutečnosti je to svítidlo, které si můžete naprogramovat na osvětlení podle vašeho přání.

Svítidlo je ze silikonu a uvnitř obsahuje RGB LED diody. Každá z nich představuje jeden pixel. K dosažení dokonalého barevného efektu slouží technologie adresování pixelů, která umožňuje určovat barevnost, jas i tón každé jednotlivé LED diody zvlášť.

Osvětlení se tak dá nastavit jak na statické barevně neměnné světlo, tak i na pohybující se světelné efekty. Rovněž je možné vytvořit po obvodu „klasu“ různobarevné obrazce, které mohou rotovat, běžet a podobně. Při programování máte k dispozici 16 miliónů kombinací barev. Osvětlení provází i hudební doprovod, který Dreamlite rovněž sami určíte.

Vlastní barevné světelné a hudební kreace si zhotovíte v dodaných speciálních programech na PC a pak je z něj zadáte do lampy. Dreamlite vymysleli inženýři z firmy Vivid Effect. Prodej se plánuje na polovinu roku 2006, předpokládaná cena se pohybuje kolem pěti tisíc dolarů.

Robot jménem Dimi
Existují i zajímavější zařízení, která vám posvítí. Například přístroj Smart Companion od Philipsu, který dostal jméno Dimi. Jde o robota, který vypadá jako tenká deskovitá stolní lampa, rozdělená na šest svítících obdélníků.

Dva poslední tvoří na malém krku jakoby hlavu. Robot vnímá lidskou řeč a odpovídá na otázky. Poznává známé lidi a projevuje emoce kýváním či otáčením hlavy a změnou barev obdélníků. Pokud jej připojíte k internetu, může vyhledávat různé informace. Ráno vám řekne, jaké bude počasí, a večer zase, co dávají v kině. Umí také hledat na pevném disku a může být napojen i na televizi. Při tom všem osvětluje místnost. Jeho cena zatím není stanovena, ale Philips doufá, že se Dimi za několik let stane stejně běžným vybavením skoro každé domácnosti na světě jako telefon či televize.

Polštář na lásku
Poslední podivné „svítidlo“ je i lakmusovým papírkem lásky - pokud ta není, nesvítí. „Interaktivní polštáře“ musejí být vždy dva a každý z nich se musí nacházet v jiném bytě a třeba i městě. Jejich technologický princip je jednoduchý - do povlaku polštářků se vpletou elektroluminiscenční vlákna a spolu s nimi čip spojující zařízení s internetem, který zajišťuje onu interaktivnost. Váš polštář se rozsvítí pouze v tom případě, pokud jej majitel toho druhého aktivuje tím, že objímá ten svůj. Světlo je tedy signálem, že na vás partner myslí.

Polštáře vznikly spoluprací odborníků z Interactive Institute Design v Goteborgu, Newmad Technologies a dalších. Můžete namítnout, že v době mobilů je to zbytečnost. Ale krásná zbytečnost. A mobilu občas dojdou baterie...
,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz