4. října 2010 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Švýcarská bankovní tajemství jsou ohrožena, nejen Němci chtějí informace

Tajemství - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tajemství - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Švýcarsko umožní Němcům přístup k databázi účtů. Spor USA se Švýcarskem týkající se tajných bankovních kont rozpoutal lavinu. Švýcaři o přístupu k soukromým informacím už vyjednávají s osmnácti dalšími zeměmi. Finančníci se nyní bojí, že s omezením bankovního tajemství přijde země o své výsadní postavení ve světě financí.

Nejdále se zatím dostalo Německo, které by mělo už příští měsíc s ministry z Bernu podepsat průlomovou dohodu. Podle ní německé úřady dostanou právo vyžádat si informace o účtu jakéhokoliv občana podezřelého z daňových úniků.  

Nepoužívejte kradená data, vymohli si Švýcaři
Donedávna by přitom byla podobná smlouva nemyslitelná. Švýcarské banky mají pouze povinnost odtajnit účty, jejichž majitelé byli například podezřelí z praní špinavých peněz nebo závažných daňových zločinů. Na oplátku ale švýcarský ministr financí Hans-Rudolf Merz po Němcích požaduje, aby přestali používat kradená data o tajných účtech.

Německo totiž při stíhání neplatičů používá neobvyklé metody. Tamní úřady nakupují od informátorů údaje o kontech svých občanů v daňových rájích a pak zpětně kontrolují, zda správně odvedli daně.

Hlásí se sami
A tento postup se vyplácí. Když v únoru vláda oznámila, že použije data ukradená zaměstnancem švýcarské banky HSBC Hervém Falcianim, během šesti týdnů se dobrovolně přihlásilo více než deset tisíc majitelů švýcarských kont. 

Celý článek a rozhovor o českých bankách čtěte v pondělním vydání deníku