Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Švýcarsko hrozí: Zveřejníme údaje o kontech politiků

Angela Merkelová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová | foto: Reuters

FRANKFURT NAD MOHANEM Přestřelka mezi Švýcarskem a Německem kvůli údajům o kontech neplatičů daní se začíná vyostřovat. "V případě, že Německo koupí uloupená bankovní data, připravíme zákon, který umožní, abychom zveřejnili konta německých osob, které mají vysoké politické funkce," řekl dnes ve švýcarském parlamentu Alfred Heer.

Předseda vlivné konzervativní strany SPV také řekl, že indície o existenci kont německých politiků a soudců v Lichtenštejnsku a Švýcarsku existují a začínají se hromadit.

Německý zájem o nákup uloupených dat ze švýcarských bank přesto zatím nepolevuje. Spolkový ministr financí Wolfgang Schäuble řekl, že z nákupu údajů o neplatičích nemá dobrý pocit nikdo, ani on ne. "Ale máme povinnost, v zájmu spravedlnosti a důvěry lidí v čestnost našeho sociálního státu, prosadit daňové zákony," vysvětlil politik.

Švýcarské banky samy nabádají k únikům

Další debatu o ochraně bankovního tajemství rozpoutal nejmenovaný podnikatel, který podal trestní oznámení na švýcarskou banku UBS, která mu vykreslila výhody daňových úniků. Žaloba se týká především navádění k podvodu, zpronevěry a nátlaku. Nabídku k daňovým únikům přitom podnikatel od banky dostal až poté, co se odstěhoval do Německa.

"Je zde riziko, že se v Německu stanete daňovým rezidentem," uvedla banka v dopisu pro podnikatele, který obsahoval i upozornění, že je "třeba jednat rychle", jinak "Vám v Německu hrozí obrovské daňové povinnosti."

Banka tak nabídla podnikateli, aby se formálně usadil ve Švýcarsku. Celkem podrobně popsala i postup, jak to provést. V Zürichu si měl pronajmout třípokojový byt, čímž by získal povolení k pobytu. Potom by mohl požádat úřady o paušální švýcarskou daň. UBS tato obvinění zatím oficiálně nepopřela, informovala jen, že obvinění prošetří.

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

David Pastrňák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Na ženská ňadra je možné nahlížet z mnoha úhlů pohledu, biologického,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...