Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Tabáková lobby „prohrála“

Cigareta - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cigareta - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Dlouholetý soudní spor v USA o rizika kouření tabáku již má své vyústění. Vlk se nažral a koza zůstala celá. Americký federální soud sice uznal největší tabákové společnosti vinnými z dlouhodobého zatajování rizik kouření, koncerny ale podle rozsudku nebudou povinny financovat kampaň na odvykání kouření, jak chtěla americká vláda.

„Kouření cigaret způsobuje nemoci, utrpení a smrt. Obvinění vnitřně tento fakt uznávali, veřejně jej ale popírali, zkreslovali a bagatelizovali,“ uvedla v rozsudku federální soudkyně Gladys Kesslerová.

Podle jejího verdiktu tak skupina výrobců cigaret porušila zákon o organizovaném zločinu, jak to tvrdila vláda Spojených států, která byla ve sporu žalobcem. Firmy podle soudu potlačovaly výzkum, ničily dokumenty a manipulovaly s úrovní nikotinu, aby prodlužovaly závislost konzumentů na kouření. Přesto ale tabákové koncerny nedostanou žádnou pokutu. Tomu totiž brání předchozí usnesení odvolacího soudu.

Vývoj sporu s producenty tabáku

Až do 70. let tabákové firmy tvrdily, že z cigaret odstraňují všechny škodlivé látky. V té době také ředitel koncernu Philip Morris veřejně prohlásil, že kouření neškodí ani těhotným ženám, což vyvolalo u odborníků vlnu odporu. Spor bezvýsledně pokračoval až do roku 1999, kdy tabákové koncerny zažalovala vláda USA kvůli podezření z úmyslného posilování závislosti na kouření. 

Soudkyně tak alespoň nařídila firmám učinit veřejná prohlášení o zdravotních dopadech cigaret a závislosti na kouření. Také bylo zakázáno označovat cigarety způsobem, který naznačuje možnou zdravotní nezávadnost, například používat v souvislosti s tabákovými výrobky pojmy jako „light“.

Veřejná prohlášení musí mít formu celostránkových inzerátů v hlavních denících, ve třech celoamerických televizích a na obalech cigaret. Firmy také budou muset zaplatit vládě soudní výlohy ve výši přes 130 milionů dolarů.

Navíc budou povinny umístit na svých webových stránkách všechny dokumenty předložené v kauze státním zástupcům, včetně dopisů bývalým zaměstnancům o zdravotních dopadech kouření.

Žaloba vlády zasáhla nejvýznamnějšího výrobce tabáku společnost Altria Group a její dceřinou firmu Philip Morris, dále firmy Lorillard Tobacco ze skupiny Loews, Liggett Group ze skupiny Vector Group, R. J. Reynolds Tobacco a British American Tobacco.
 Přestože tabákové firmy byly uznány vinnými, na pokutách ušetří. Kvůli tomu jejich akcie po rozsudku výrazně zpevnily. Altria získala přes tři procenta a Reynolds posílil o více než dvě procenta.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

SOUTĚŽ: Vyhrajte luxusní balíček s kolekcí od Rituals
SOUTĚŽ: Vyhrajte luxusní balíček s kolekcí od Rituals

Dopřejte si chvilku odpočinku, kterou vám provoní kosmetika z řady The Ritual of Jing. Právě tu teď totiž můžete vyhrát.