Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Tabákovým výrobcům klesl o čtvrtinu zisk

Cigarety | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cigarety |

Praha Výrobci cigaret Philip Morris ČR se v letošním prvním pololetí snížil čistý zisk o čtvrtinu na 1,09 miliardy korun. Tržby klesly meziročně o 16,5 procenta na 4,79 miliardy korun. Výsledky podle společnosti ovlivnilo osmiprocentní snížení celkového odbytu a také přechod kuřáků k levnějším značkám, jejichž podíl na prodeji stoupl.

Hospodaření Philip Morris je horší, než odhadovali analytici. V průměru se očekával pokles tržeb i čistého zisku zhruba o desetinu. Akcie firmy na pražské burze reagovaly na výsledky oslabením o sedm procent.

Philip Morris ČR v letošním prvním pololetí prodal 9,7 miliardy cigaret proti 10,6 miliardy kosů ve stejném období loni. Tržby v tuzemsku poklesly v porovnání se stejným obdobím předcházejícího roku o 21,5 procenta. Kromě snížení odbytu o desetinu bylo příčinou i zvýšení podílu levných značek na objemu prodeje a absorbování zvýšené spotřební daně od července 2005 u dražších značek. Tržní podíl Philip Morris v Česku v prvních šesti měsících roku meziročně klesl o 6,2 procentního bodu na 62,8 procenta.

Odbyt firmy na Slovensku v prvním pololetí meziročně mírně stoupl o 1,2 procenta. Tržby na tamním trhu ale poklesly v porovnání se stejným obdobím předcházejícího roku o devět procent, protože i tam se zvýšil podíl levných značek na prodejích.

Loni se nekonsolidovaný čistý zisk Philip Morris ČR snížil na 3,05 miliardy korun proti předloňským 4,41 miliardy Kč. Tržby společnosti klesly na 11,587 miliardy z předloňských 12,2 miliardy Kč.
,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....