Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Tankování je letos levnější než v minulých letech. Kolik ušetří průměrná rodina?

Čerpací stanice Benzina plus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice Benzina plus | foto: Reprofoto

PRAHA Ceny pohonných hmot začnou opět klesat. Benzin sice vyjde v tomto roce o něco dráž než loni, ale i tak na nákupu motorových paliv oproti předchozím letům výrazně ušetříme.

Cena ropy oproti původním předpokladům neroste, spíš opět výrazně klesá. Benzin v Česku proto viditelně zlevní. Faktor, který na jedné straně škodí zemím závislým na vývozu suroviny, potěší řidiče. Na tankování během roku ušetří oproti předchozím letům tisíce.

Aktuálně se litr Naturalu 95 prodává v průměru za celé Česko podle databáze společnosti CCS za 30,6 koruny (nafta je o korunu levnější). A analytici soudí, že průměr za celý letošní rok zřejmě nepřekročí hranici 31 korun.

To by znamenalo, že rodina s jedním vozem o průměrné spotřebě sedm litrů na sto kilometrů a ročně najetými zhruba 15 tisíci kilometry (tolik najede podle analýzy pojišťovny Generali největší počet řidičů) vydá za tankování letos přibližně 32 500 korun.

Peněženkám se uleví

To je sice o nějakých 1300 korun více než v loňském roce, kdy se litr benzinu prodával v průměru za 29,7 koruny, ale výrazně méně než v předcházejících pěti letech.

Například oproti roku 2011 ušetří letos modelová rodina na tankování skoro čtyři tisíce korun, oproti roku 2012, kdy byly ceny pohonných hmot historicky nejvyšší, dokonce šest tisíc – benzin i nafta stály tehdy v průměru za celý rok přes 36,5 koruny au řady pump byl benzin v jeden čas i za více než 40 korun.

Srovnání cen pohonných hmot v současnosti a minulých letech.

„Ceny u benzinek jsou v současné době nejnižší od prosince loňského roku. Očekávalo se v nejbližších dnech zdražení ropy, a tedy i pohonných hmot, ale ropa místo toho výrazně zlevňuje, což se projeví příznivě také u pump. A je možné, že během roku se cena benzinu často nad 31 korun nedostane,“ uvedl ekonom společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Připomíná, že ropa zřejmě letos nezdraží výrazně nad současných zhruba 51 dolarů za barel. Těžařské země sdružené v kartelu OPEC se sice nedávno dohodly, že prodlouží nynější omezení objemu těžby do příštího roku a tím o něco sníží převis nabídky nad poptávkou ve světě, ale odbyt ropy není tak velký, jak se očekávalo. A stále se netenčí světové zásoby, které jsou o 10 až 15 procent vyšší, než je dlouhodobý průměr.

Více aut, méně benzinu

Například v Evropě oproti očekávání neroste odbyt pohonných hmot – zvyšuje se sice prodej nových vozů, ale ty jsou úspornější než starší modely.

To platí i pro Česko. Letos za první čtvrtletí bylo u nás zaregistrováno 68 tisíc nových osobních – hlavně benzinových – aut, nejvíce za všechny předchozí roky, přitom spotřeba benzinu za stejné období meziročně klesla o 0,6 procenta na 466,2 milionu litrů.

Čerpací stanice v České republice.
Čerpací stanice v Česku.

„Ekonomika roste a lidé mají k dispozici více peněz. To se projevuje i v tom, že zhruba od roku 2015 výrazně roste, i když zatím z menších čísel, prodej prémiových, a tedy i dražších pohonných hmot. Takový trend bude podle nás pokračovat i v budoucnu,“ říká Václav Loula, expert České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu, která sdružuje největší prodejce pohonných hmot u nás.

Nadpoloviční většina aut u nás sice jezdí na benzin, ale týká se to hlavně osobních vozů soukromých majitelů a jen menší části těch firemních služebních.

Benzin má tak ve výsledku menší podíl na celkové spotřebě pohonných hmot u nás – jen 27 procent z loni prodaných 7,7 miliardy litrů. Zbylých 73 procent z toho připadá na naftu, kterou tankují kamiony a většina služebních vozů.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

RADY LÉKAŘE: Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor?
RADY LÉKAŘE: Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor?

Kdy je zvýšená teplota u dětí v pořádku a kdy je potřeba vyhledat lékaře? Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor? Na vaše otázky...