Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Tatru může koupit člen dozorčí rady

BRNO Kopřivnická automobilka Tatra může změnit majitele. Fúzi s firmou Blue River povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Vlastníkem 80,51 procenta automobilky se může stát společnost člena dozorčí rady Tatry Alana Ronalda Adamse.

"Podíl spojených firem nebude znamenat narušení trhu," řekl mluvčí úřadu Kristián Chalupa. Majoritní podíl v Tatře teď patří americké společnosti Terex.

Blue River vznikla loni přímo kvůli odkupu Tatry. Vlastní ji firma Meadow Hill, v níž má Adams polovinu. Adams působí v dozorčí radě Tatry od roku 2002. Vliv na chod automobilky měl už předtím prostřednictvím společnosti SDC International, která pak vládu nad Tatrou předala Terexu.

Tatra v Česku ovládá firmy Tafonco, Taforge a Tawesco, které se podílejí na její výrobě. Blue River vznikl přímo kvůli odprodeji Tatry, proto zatím nepodnikal. "Činnosti spojujících se soutěžitelů se tak nepřekrývají a nedochází k jejich vertikálnímu propojení," míní Chalupa.

Podle dřívějších informací chce nový majitelé rozvíjet výrobu a rozšiřovat odbytiště. "Tatru znám velmi dobře již několik let a mám mimořádnou důvěru v její budoucnost," uvedl v minulosti Adams.

Tatra, která se po pádu východních trhů ocitla několikrát na prahu bankrotu, letos potvrzuje své loňské zlepšené hospodaření a rostoucí výrobu. Během prvních šesti měsíců letošního roku firma vyrobila 548 kompletních vozidel, o 44 více než ve stejném období roku 2005, a utržila za prodej vlastních výrobků, služeb a zboží přibližně 1,8 miliardy korun.
Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Martin Fenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Kladno Kociánova
Kladno Kociánova

Jarosl. Kociána, Kladno - Kročehlavy
9 000 Kč/měsíc