24. listopadu 2008 16:50 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Tatru opustí stovky lidí

Vojenský vůz Tatra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojenský vůz Tatra - ilustrační foto | foto: ČTK

KOPŘIVNICE Kopřivnickou automobilku Tatra opustí od letošního pololetí do konce března příštího roku přes 820 zaměstnanců. V červnu Tatra zaměstnávala bezmála 4400 lidí, v prvním čtvrtletí 2009 chce mít zhruba 3570 osob. Důvodem je globální finanční krize.

Kvůli krizi výrobce nákladních vozidel zkrátí pracovní dobu. Přibližně do konce prvního čtvrtletí 2009 se ve většině úseků Tatry bude pracovat jen tři týdny v měsíci. To sníží mzdové náklady o dalších osm až deset procent a náklady na energie zhruba o pětinu.

Členové vrcholového managementu budou mít po dobu omezené výroby nižší výplaty o deset procent. Firma neomezí náklady na vývoj, protože chce nabídnout nové výrobky, uvedl předseda představenstva a generální ředitel Ronald Adams.

Od června do konce roku Tatra zeštíhlí o 690 lidí, na konci roku chce mít 3700 kmenových zaměstnanců a na konci prvního čtvrtletí 3574. O snížení počtu pracovníků se podle sdělení firmy postaraly odchody do důchodu, disciplinární rozvázání pracovního poměru, vypršením pracovních smluv na dobu určitou, návrat pracovníků z řad studentů do škol, propouštění externích agenturních pracovníků a odchody z osobních důvodů. Pro nadbytečnost Tatra propustila zhruba 40 zaměstnanců.

Loni měla kopřivnická automobilka podle svých webových stránek tržby 5,9 miliardy korun, čistý zisk mateřské společnosti loni dosáhl 859 milionů korun. Tržby celé skupiny Tatra představovaly v loňském roce 7,702 miliardy korun, když v roce 2006 to bylo 6,062 miliardy korun. Čistý konsolidovaný zisk skupiny Tatra dosáhl loni 901 milionů korun.

Kvůli globální finanční krizi musí například také mladoboleslavská automobilka Škoda Auto snížit výrobu.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!