Středa 23. září 2020svátek má Berta 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Taxikáři chtějí zdražit

Taxikáři chtějí zdražit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Taxikáři chtějí zdražit. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Chceme navýšit regulovanou cenu za kilometr, volají pražští taxikáři. Jako hlavní důvod uvádějí rostoucí ceny pohonných hmot, které jsou pro ně za stávající regulace cen taxislužby už neúnosné.

„Současná regulovaná cena už neodpovídá aktuálnímu stavu, který panuje v pražské dopravě. Cenový limit 28 korun za kilometr byl stanoven už na počátku roku 2007 a od té doby se nezměnil,“ upozorňuje Jiří Kvasnička, jednatel pražské AAA radiotaxi.

Podle něj nejsou pro taxikáře problémem jen stále dražší pohonné hmoty, ale také tlak pražského magistrátu na omlazení vozového parku vozů taxi. „I kvůli této věci je zapotřebí, aby se maximální cena navýšila,“ dodal Kvasnička.

Uvozovky dolní Nové regulované ceny by v pražské taxislužbě mohly platit už od počátku srpna.Uvozovky horní

Problémy s cenou pohonných hmot přiznává také Patrik Altman, jednatel společnosti Taxi Praha. „Pražský magistrát neustále upozorňujeme na zcela nové poměry a potřebu zaktualizovat regulovanou cenu za kilometr. Přitom diskuse o ceně 30 korun probíhaly ještě před rekordním zdražováním benzinu a nafty. Proto už je i tento limit dnes nedostatečný,“ upozorňuje Altman. „Doufejme, že magistrát vezme naše požadavky v potaz a s cenou půjde konečně nahoru,“ dodal.

Momentálně oficiální maximální cena taxislužby v Praze činí 28 korun za kilometr. Nástupní sazba činí nejvýše 40 korun a minuta čekání šest korun. Tyto maximální ceny využívají zejména řidiči bez napojení na dispečink. A těch je podle odhadů asi jen třetina. Naopak lidé, kteří si taxi zavolají, zaplatí ve většině případů o několik korun za kilometr méně.

Podle zjištění LN by však Magistrát hlavního města Prahy mohl o nových cenových podmínkách pro vozy taxislužby jednat už na své další schůzi. „Návrh nařízení, které upravuje ceny taxislužby, jsme už předali na projednání Radě hlavního města Prahy. Ta přitom zasedá každé úterý,“ uvedla Andrea Zemanská z odboru daní, poplatků a cen pražského magistrátu. Jaký limit ceny taxislužby je v návrhu uveden, Zemanská neprozradila. „Mohu jen říci, že pokud bude vše projednáno a připomínkováno bez zbytečných průtahů, tak by nové regulované ceny v pražské taxislužbě mohly platit už od počátku letošního srpna,“ dodala Zemanská.

Oficiální ceny pražských vozů taxi nejsou ve srovnání s jinými městy vysoké. Kupříkladu v Brně, kde je také toto podnikání regulováno, je maximální možná cena vyšší. „Regulovaná cena se změnila na počátku tohoto roku a činí 30 korun za kilometr,“ uvedla Edita Kopečková z Magistrátu města Brna. A kupříkladu v Ostravě ani žádná regulace není, ceny vytváří pouze nabídka a poptávka. Obvyklá cena ostravských taxikářů se pohybuje okolo 25 korun za kilometr.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

Taxikáři chtějí zdražit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Taxikáři chtějí zdražit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Taxikáři chtějí zdražit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...