Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Taxikáři chtějí zdražit

Taxikáři chtějí zdražit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Taxikáři chtějí zdražit. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Chceme navýšit regulovanou cenu za kilometr, volají pražští taxikáři. Jako hlavní důvod uvádějí rostoucí ceny pohonných hmot, které jsou pro ně za stávající regulace cen taxislužby už neúnosné.

„Současná regulovaná cena už neodpovídá aktuálnímu stavu, který panuje v pražské dopravě. Cenový limit 28 korun za kilometr byl stanoven už na počátku roku 2007 a od té doby se nezměnil,“ upozorňuje Jiří Kvasnička, jednatel pražské AAA radiotaxi.

Podle něj nejsou pro taxikáře problémem jen stále dražší pohonné hmoty, ale také tlak pražského magistrátu na omlazení vozového parku vozů taxi. „I kvůli této věci je zapotřebí, aby se maximální cena navýšila,“ dodal Kvasnička.

Uvozovky dolní Nové regulované ceny by v pražské taxislužbě mohly platit už od počátku srpna.Uvozovky horní

Problémy s cenou pohonných hmot přiznává také Patrik Altman, jednatel společnosti Taxi Praha. „Pražský magistrát neustále upozorňujeme na zcela nové poměry a potřebu zaktualizovat regulovanou cenu za kilometr. Přitom diskuse o ceně 30 korun probíhaly ještě před rekordním zdražováním benzinu a nafty. Proto už je i tento limit dnes nedostatečný,“ upozorňuje Altman. „Doufejme, že magistrát vezme naše požadavky v potaz a s cenou půjde konečně nahoru,“ dodal.

Momentálně oficiální maximální cena taxislužby v Praze činí 28 korun za kilometr. Nástupní sazba činí nejvýše 40 korun a minuta čekání šest korun. Tyto maximální ceny využívají zejména řidiči bez napojení na dispečink. A těch je podle odhadů asi jen třetina. Naopak lidé, kteří si taxi zavolají, zaplatí ve většině případů o několik korun za kilometr méně.

Podle zjištění LN by však Magistrát hlavního města Prahy mohl o nových cenových podmínkách pro vozy taxislužby jednat už na své další schůzi. „Návrh nařízení, které upravuje ceny taxislužby, jsme už předali na projednání Radě hlavního města Prahy. Ta přitom zasedá každé úterý,“ uvedla Andrea Zemanská z odboru daní, poplatků a cen pražského magistrátu. Jaký limit ceny taxislužby je v návrhu uveden, Zemanská neprozradila. „Mohu jen říci, že pokud bude vše projednáno a připomínkováno bez zbytečných průtahů, tak by nové regulované ceny v pražské taxislužbě mohly platit už od počátku letošního srpna,“ dodala Zemanská.

Oficiální ceny pražských vozů taxi nejsou ve srovnání s jinými městy vysoké. Kupříkladu v Brně, kde je také toto podnikání regulováno, je maximální možná cena vyšší. „Regulovaná cena se změnila na počátku tohoto roku a činí 30 korun za kilometr,“ uvedla Edita Kopečková z Magistrátu města Brna. A kupříkladu v Ostravě ani žádná regulace není, ceny vytváří pouze nabídka a poptávka. Obvyklá cena ostravských taxikářů se pohybuje okolo 25 korun za kilometr.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?