Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Telecom chce udržet pevné linky

Archivní foto: Ústředí Českého Telecomu na pražském Žižkově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Archivní foto: Ústředí Českého Telecomu na pražském Žižkově. | foto: Tomáš KristLidové noviny

PRAHA Český Telecom už dávno není jen synonymem pro pevné linky. Stále větší příjmy totiž skupině plynou z mobilních služeb dceřiného Eurotelu. Přesto chce Telecom fixní linky stále podporovat a zastavit jejich propad.

A podle finančního ředitele firmy Juraje Šedivého to zvládne do dvou let.

V rozhovoru pro internetový server Patria Šedivý uvedl, že rok 2006 je klíčový k dosažení obratu v trendu poklesu pevných linek. „V návaznosti na silnou poptávku zejména po službách vysokorychlostního internetu a rozšíření portfolia atraktivních služeb včetně televize přes internet, filmů na přání, stahování hudby a dalších předpokládáme zmírnění poklesu počtu pevných linek v tomto roce a stabilizaci v období let 2007 až 2008,“ sdělil Šedivý.

Loni pevných linek opět ubylo
Zároveň však firma nehodlá za obnovu a podporu fixních linek výrazně utrácet. „Investiční výdaje budou vynakládány obezřetně především v segmentu pevných linek, vzhledem k dosavadnímu nepříznivému vývoji. Podle společnosti má více investic smysl teprve až se trend podaří zvrátit,“ komentoval situaci analytik Atlantik FT Milan Vaníček. Celkově se investiční výdaje mají pohybovat v rozmezí deseti až dvanácti procent z tržeb.

Firma se tak zaměří především na marketingovou podporu. „U pevných linek a nových služeb ve fixní síti budeme s marketingovými akcemi samozřejmě nadále pokračovat. Budoucnost pevné linky spočívá ve skutečnosti, že to dnes již není pouze nástroj pro telefonování, ale ve stále větší míře pro připojení k internetu, prostředek zábavy, zajištění bezpečnosti a podobně,“ doplnil mluvčí Telecomu Vlastimil Sršeň.

Kromě toho ale firma po vzoru mateřské Telefóniky plánuje nabízet neomezené telefonování bez placení hovorného po minutách, tedy jen za paušální poplatek. Má to být další šance, jak zastavit odcházející klienty a aspoň částečně vrátit zákazníky k užívání pevných linek.

Počet fixních linek loni klesl o sedm procent na 3,126 milionu a výnosy z nich poklesly o 4,5 procenta na zhruba 32 miliard korun. Zato ale roste počet uživatelů vysokorychlostního připojení k internetu právě přes fixní linky Telecomu.

Firma chce vyplatit dividendu
Juraj Šedivý v rozhovoru potvrdil záměr představenstva navrhnout na dubnové valné hromadě výplatu dividendy z loňského zisku a velké části nerozděleného zisku z minulých let ve výši 45 Kč na akcii. Celková suma na výplatu se pohybuje kolem 14,5 miliardy korun. Firma plánuje dividendu vyplácet ve druhé polovině roku.

Akcionáři Telecomu v roce 2003 schválili doporučení, aby firma každý rok vyplácela dividendy mezi 50 a 70 procenty konsolidovaného zisku. Telecom vyplácel dividendy naposledy před dvěma lety, a to 17 korun na akcii.

V roce 2003 vyplatila společnost na dividendách 18 miliard korun, tedy 57,5 korun před zdaněním na akcii. Předtím firma vyplácela podíly na zisku pouze v roce 2001.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....