Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Telecom dostal další pokutu za dominanci

Český Telecom | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český Telecom | foto: Český TelecomReprofoto

Praha Společnost Český Telecom už zaplatila pokutu 80 milionů korun, kterou letos dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za zneužití dominance v souvislosti s rychlým internetem ADSL. Telecom už tak letos do státní pokladny odvedl celkem 285 milionů korun.

Za posledních pět let dostala firma za zneužití dominantního postavení a zakázané dohody pokuty ve výši 400 milionů korun, všechny už zaplatila. Poslední sankce je z března 2006, situací kolem ADSL se začal úřad zabývat o tři roky dřív. Telecom tehdy v jeden den zveřejnil cenové nabídky k přístupu do sítě internet a přenosu dat technologií ADSL pro koncové zákazníky i pro ostatní operátory. Podle antimonopolního úřadu tak firma nedala menším operátorům dostatečný časový předstih ke zvážení nabídky a uzavření smlouvy. Alternativní operátoři přitom nemohli bez přístupu k sítí Českého Telecomu službu poskytovat. Utrpěli tím i koncoví zákazníci, měli na výběr méně nabídek.

Původní pokutu 90 milionů korun za tento prohřešek letos úřad snížil, nižší sankce podle předsedy ÚOHS Martina Peciny lépe vystihuje prospěch, který Telecom z prohřešku měl. Firma hned po březnovém rozhodnutí uvedla, že ani s upravenou výší pokuty nesouhlasí. "Český Telecom trvá na tom, že svým jednáním nemohl způsobit a nezpůsobil újmu koncovým uživatelům služby, naopak došlo ke zlevnění a zákazníci na tom vydělali," uvedl tehdy mluvčí společnosti Martin Žabka.

V dubnu 2006 firma zaplatila loni uloženou pokutu 205 milionů, také za zneužití dominantního postavení na trhu. Operátor nabízel od roku 2002 tarify s hovorovými kredity nebo volnými minutami. Podle antimonopolního úřadu ale tak bránil přechodu svých zákazníků ke konkurenci.
,

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?