Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Telecom zaplatí rekordní pokutu

Archivní foto: Ústředí Českého Telecomu na pražském Žižkově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Archivní foto: Ústředí Českého Telecomu na pražském Žižkově. | foto: Tomáš KristLidové noviny

BRNO Český Telecom musí zaplatit pokutu 205 milionů korun. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ho potrestal za zneužití dominantního postavení.

Operátor od roku 2002 nabízel podle úřadu tarify s hovorovými kredity nebo volnými minutami, a bránil tak přechodu svých zákazníků ke konkurenci. "Jde o první případ úřadu, zahájený podle práva Evropské unie," řekl předseda úřadu Martin Pecina.

Telecom se chce bránit u soudu. Firma podle mluvčího Vlastimila Sršně rozhodnutí úřadu zatím neobdržela. "Vhledem k tomu, že jsme postupovali v souladu s rozhodnutími regulátora v té době a k nynějšímu přístupu úřadu v průběhu celého řízení, rozhodně požádáme nezávislý soud o prošetření," řekl mluvčí.

Zákazníci Českého Telecomu musejí firmě platit paušální poplatek, i když užívají služby alternativního operátora. Když k němu dostali volné minuty, nechtěli o ně přijít a nevyužívali alternativní operátory. Kritizované tarify Český Telecom letos na
jaře zrušil.

Tato pravomocná sankce pro Český Telecom je vůbec nejvyšší, kterou kdy uložil antimonopolní úřad jednotlivé firmě. Více dostala jen Českomoravská stavební spořitelna, a to 228 milionů Kč při podezření z kartelové dohody. Správní řízení bylo však zrušeno a vráceno kvůli procesním vadám zpět.

Telecom se proti nynější pokutě může odvolat ke Krajskému soudu v Brně, případně
poté podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Správní řízení začalo ještě před vstupem Česka do EU. Pecina proto ve svém nynějším rozhodnutí původní pokutu snížil o pět milionů Kč. "Nepatrně se zkrátila doba, za niž byla společnost
pokutována," vysvětlil předseda ÚOHS.

Tele2: Úřad podpořil naši žalobu
Kvůli stejnému problému podala na Telecom letos v únoru žalobu konkurenční Tele2, která po firmě požaduje 2,14 miliardy korun. Podle Tele2 Telecom porušoval nejen český zákon o ochraně hospodářské soutěže, ale i dohodu o přístupu k EU. "ÚOHS tak de facto podpořil žalobu, kterou společnost TELE2 na Telecom z téhož důvodu podala," uvedla mluvčí Tele2 Alexandra Gjuričová.

Telecom si podle Peciny předem zajišťoval pevnou minimální část příjmů z hovorného a přístupu k internetu. Peníze dostal bez ohledu na to, zda zákazníci tarify skutečně využijí. Jejich struktura navíc neumožňovala rozdělit platbu za hovorné a pronájem telefonní linky. "Konkurence by se při neexistenci protisoutěžního jednání mohla rozvíjet daleko rychleji," uzavřel Pecina.

Český Telecom se podle zjištění úřadu zaměřil na zákazníky z řad domácností, drobných podnikatelů a uživatelů ISDN připojení. Pokud se chovali ekonomicky, provolali nejdříve volné minuty či hovorový kredit. Teprve poté uvažovali, zda pro další volání využijí ostatní konkurenci. Zákazník navíc nebyl informován, kdy volné minuty nebo hovorový kredit vyčerpal.

Antimonopolní úřad pokutoval operátora celkem sedmkrát, z toho jedna sankce 90 milionů korun není ještě pravomocná. Od července 2001 dostal Český Telecom pravomocné pokuty celkem za 328 milionů korun. Závady zjistil ÚOHS u provozování jednotné telekomunikační sítě, distribuce karet, dodávku modemů, zneužití dominance u ADSL, věrnostní rabaty a nynější vázání služeb.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....