Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Telecom zaplatí za ADSL pokutu 80 milionů

Český Telecom | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český Telecom | foto: Český TelecomReprofoto

PRAHA Český Telecom musí zaplatit pokutu 80 milionů korun za zneužití dominantního postavení na trhu kvůli rychlému internetu ADSL. Rozhodl o tom v druhostupňovém rozhodnutí Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

ÚOHS Telecomu původně uložil pokutu 90 milionů. Rozhodnutí úřadu je konečné, Telecom se nyní může odvolat ke Krajskému soudu v Brně. Vyjádření firmy ČTK zjišťuje. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se začal případem zabývat v roce 2003.

Telecom tehdy v jeden den zveřejnil cenové nabídky k přístupu do sítě  internet a přenosu dat technologií ADSL pro koncové zákazníky i pro ostatní operátory. Podle prvostupňového rozhodnutí tak firma nedala menším operátorům dostatečný časový předstih ke zvážení nabídky a uzavření smlouvy.

"Český Telecom trvá na tom, že svým jednáním nemohl způsobit a nezpůsobil újmu koncovým uživatelům služby, naopak došlo ke zlevnění a zákazníci na tom vydělali," uvedl mluvčí společnosti Martin Žabka. Právní útvar firmy nyní podle něj zvažuje další možné právní kroky, včetně podání správní žaloby proti rozhodnutí.

Alternativní operátoři přitom nemohli bez přístupu k sítí Českého  Telecomu službu poskytovat. Utrpěli tím i koncoví zákazníci, měli na výběr  méně nabídek. Antimonopolní úřad se zabýval chováním Telecomu už několikrát.

Za zneužití dominantního postavení dostal pokutu už loni v listopadu. Musel zaplatit  205 milionů korun za to, že od roku 2002 nabízel tarify s hovorovými kredity nebo volnými minutami, a bránil tak přechodu svých zákazníků ke konkurenci. Telecom měl dosud za porušení zákona o hospodářské soutěži zaplatit víc než 300 milionů korun.
,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....