Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona 1 °C sněžení Předplatné LN
15. dubna 2013 14:46 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dotovaný telefon? U Vodafonu za nový tarif méně platit nebudete

Telefonování - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Telefonování - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Nové neomezené tarify, které uvedlo O2 a později také zbylí dva tuzemští operátoři, vzbudily mezi zákazníky nevídaný zájem. Podmínky, za kterých můžete na nový tarif přejít, však nejsou všude stejné. Zatímco u O2 a T-Mobile vás změna v případě smlouvy s telefonem nestojí nic, Vodafone vám rozdíl mezi původním a novým tarifem naúčtuje.

Chcete přejít na nový neomezený tarif? Pak budete zřejmě zvažovat, který operátor nabízí ten nejvýhodnější. A rozdíly mezi nimi jsou velké. Pokud jste dostali telefon se smlouvou jako vánoční dárek, zcela zdarma na nový tarif přejdete u O2 a T-Mobile. Vodafone vám ale bude rozdíl mezi starým a novým tarifem účtovat.

Navíc, pokud se chcete do Vodafonu dovolat, připravte si pevné nervy. Redaktor serveru Lidovky.cz se spojení s operátorem dočkal až po více než osmi minutách. V případě T-Mobile a O2 se doba čekání na spojení pohybuje ve vteřinách.

Nové tarify českých operátorů - klikněte pro zvětšení

Nové tarify českých operátorů - klikněte pro zvětšení

Situace č. 1: Lze přejít na nový tarif i v případě, že plnění toho stávajícího je vyšší?

Obecně platí, že přesto, že platíte měsíčně víc, než byste vydali za nové neomezené tarify, přejít na ně můžete všude bez doplatků.

O2: Tarif můžete měnit každý měsíc podle svého přání.

Vodafone: Můžete. Bez doplatků.

T-Mobile: Můžete a rozdíl doplácet nebudete.

Situace č. 2: Zakoupil jsem telefon na smlouvu, mohu i tak přejít na nový tarif?

Pokud jste se rozhodli přejít na nový neomezený tarif a při podpisu vaší stávající smlouvy jste si vybrali telefon za zvýhodněnou cenu, vybírejte pozorně. Zatímco O2 vám umožní přechod na nový tarif zcela bez doplácení, u T-Mobilu záleží, kdy jste smlouvu uzavřeli. Pokud před sebou máte ještě téměř dva roky vaší stávající smlouvy (to znaméná, že jste smlouvu uzavřeli v období kolem Vánoc), T-Mobile vám bezplatný přechod umožní.

Zcela jiná je situace u Vodafonu. Přejít na nový tarif sice můžete, ale rozdíl mezi původní a novou smlouvou musíte zaplatit. Vodafone je v tomto ohledu jediný, kdo doplacení rozdílu požaduje.

O2: Ano, můžete. A to bez jakýchkoli pokut.

Vodafone: Ano, ale rozdíly vám doúčtujeme.

T-Mobile: V zásadě ano. Záleží kdy vám končí smlouva.

Situace č. 3: Podepsal jsem prodloužení stávající smlouvy na další 2 roky, můžu přejít na nový tarif?

Prodloužili jste nedávno starou smlouvu? O výhodnější tarif nepřijdete. Všichni operátoři vám přechod umožní zcela bezplatně. Vodafone ale dodává, že u smlouvy nemůžete mít žádný další závazek (to znamená například zvýhodněnou cenu mobilního telefonu, jak je uvedeno výše).

O2: Ano, bez problémů.

Vodafone: Pokud nemáte další závazek u měsíčního plnění, pak můžete.

T-Mobile: Samozřejmě.

Reakce Vodafonu

Krátce po zveřejnění článku se na server Lidovky.cz obrátila tisková mluvčí Vodafonu Alžběta Houzarová. Vodafone podle ní zvažuje, že umožní přechod na nové tarify po vzoru konkurence. "Uvažujeme o tom, že bezplatný přechod na nové tarify umožníme i zákazníkům s dotovanými telefony," řekla serveru Lidovky.cz Houzarová. Podle mluvčí se zákazníci s dotovaným telefonem změny dočkají v květnu.

khuKarel Hrubeš
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky
TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky

Ať už budete chystat balíček pro sestru, kamarádku, maminku, babičku… anebo přemýšlet, jaká kosmetika by se vám hodila, v rozhodování pomohou názory žen, které ji vyzkoušely.