21. dubna 2009 17:08 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Temelín ani Dukovany téměř nezáří

Jaderná elektrárna Dukovany | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Dukovany | foto: ČTK

TEMELÍN Zaměstnanci jaderných elektráren Temelín a Dukovany dostanou při práci v jejich provozech jednu z nejmenších dávek ozáření ze všech 438 reaktorů na světě. Vyplývá to z výsledků Světového sdružení provozovatelů jaderných elektráren (WANO) za loňský rok.

Takzvaná kolektivní dávka zahrnuje součet ozáření všech pracovníků, kteří vstupují do kontrolovaného pásma. Tím loni na Temelíně prošlo téměř 1600 lidí.

Celková dávka ozáření dosáhla 0,134 Sievertu na jeden blok za rok, průměr ve světě dosahuje zhruba jeden Sievert. Mluvčí uvedl, že k tomu přispělo vhodné nastavení chemického režimu a kvalitní konstrukční materiál v jaderné části.

V Dukovanech byla dávka ozáření ještě nižší, 0,106 Sievertu na jeden blok za rok. V obou elektrárnách za posledních pět let dávka klesla o několik desítek procent.

"Temelín je v tomto ostře sledovaném parametru téměř osmkrát lepší než světový průměr. Společně s Dukovany patří mezi prvních 15 procent ze všech provozovaných jaderných bloků," dodal mluvčí elektrárny Temelín Marek Sviták.

Ozáření se nevyhneme
Radioaktivnímu záření je běžně vystaven každý člověk. Podle údajů Státního ústavu radiační ochrany (SÚRO) se nejvíce na celkové osobní dávce jedince podílí přírodní zdroje (89 procent). Zbytek tvoří umělé zdroje, především lékařské aplikace. Na atomové elektrárny připadá z umělých zdrojů 0,04 procenta.

Jaderná elektrárna Temelín je s instalovaným výkonem 2000 megawattů největším tuzemským zdrojem elektřiny. Spolu s Dukovany produkuje zhruba 30 procent veškerého proudu v Česku.

ČTK