18. května 2006 9:52 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Temelín dostane ruské palivo

Reaktor jaderné elektrárny Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Reaktor jaderné elektrárny Temelín. | foto: Jihočeské matky, Calla a OIŽPReprofoto

PRAHA Ruská firma TVEL ovládne dodávky jaderného paliva pro české jaderné elektrárny, které patří energetickému gigantu ČEZ. Firma vyhrála soutěž na dodávky paliva pro jadernou elektrárnu Temelín, které začne dodávat v roce 2010. Již v současnosti je TVEL dlouhodobým dodavatelem pro elektrárnu v Dukovanech.

Ruská společnost dodá od roku 2010 v dalších deseti letech firmě ČEZ 400 tun jaderného paliva pro oba bloky elektrárny v Temelíně. „Hodnota celého kontraktu představuje řádově několik miliard korun,“ uvádí Ivana Vejvodová z ČEZ. Smlouva o dodávkách paliva byla podepsána zástupci obou firem v úterý.

Soutěž o dodávky paliva začala již v roce 2004 a zúčastnily se jí dvě firmy: dosavadní dodavatel paliva americká firma Westinghouse a právě ruský TVEL. „Ve výběrovém řízení nabídla celkově lepší podmínky,“ uvádí ke zvolení TVEL za dodavatele mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Jaderné palivo se značkou TVEL používá ve světě každý šestý jaderný reaktor. Kromě ČEZ odebírají v Česku palivo od ruské firmy ještě ČVUT Praha a Ústav jaderných výzkumů Řež, které provozují celkem tři reaktory.
, Lidové noviny

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.