8. května 2009 14:13 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Temelín hlásí problém - poškozený palivový proutek

Jaderná elektrárna Temelín  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

TEMELÍN V Jaderné elektrárně Temelín se ve čtvrtek poškodil jeden z 312 palivových proutků v měněném palivovém souboru. Vše se stalo při opravě tohoto souboru na odstaveném druhém bloku.

Technici ihned celý soubor s poškozeným proutkem uzavřeli do hermetického pouzdra. Událost nijak neohrozila zdraví ani bezpečnost zaměstnanců, řekl dnes mluvčí Temelína Marek Sviták. Elektrárna o všem informovala Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB).

ČEZ předběžně událost vyhodnotil podle mezinárodní sedmistupňové škály pro hodnocení jaderných zařízení INES stupněm 1. To značí funkční nebo provozní odchylku způsobenou selháním zařízení, chybou obsluhy nebo nesprávným postupem, který však nepředstavuje žádné bezpečnostní riziko. Významnější poruchy jsou od stupně čtyři.

Temelínský reaktor obsahuje celkem 163 palivových souborů, v každém je 312 proutků, 18 vodicích trubek a jedna centrální měřicí trubka. Aktivní zóna reaktoru tak obsahuje přes 50.000 proutků.

"Práce na odstávce pokračují, probíhá 14. den odstávky z 82 plánovaných.

Aktuálně je vyvezeno 106 ze 163 palivových souborů," dodal mluvčí.

Na Temelíně bylo loni podle SÚJB evidováno 83 významných událostí, z toho bylo SÚJB hodnoceno 18 událostí jako bez významu pro jadernou bezpečnost a jedna událost byla na stupni INES 1. Ostatní události ležely pod stupnicí.

Událost, která by způsobila nepřípustné úniky radioaktivních látek do životního prostředí, se loni v Česku v jaderných zařízeních nestala.

Lidovky.cz, ČTK