25. listopadu 2008 16:36 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Temelín nevyrábí elektřinu, neví se proč

Jaderná elektrárna Temelín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

TEMELÍN Jaderná elektrárna Temelín přestala do čtvrtka vyrábět elektřinu. Automatický systém, který chrání generátor druhého bloku před poškozením, jej dnes dopoledne odpojil od energetické sítě. Příčinu prošetřují technici.

Podle mluvčího elektrárny Marka Svitáka nelze vyloučit, že se jednalo o falešný signál. První blok Temelína je mimo provoz od konce července.

"Vedení elektrárny se rozhodlo využít neplánovaný výpadek bloku k provedení pravidelné zkoušky pádu klastrů. Ta byla původně plánována na poslední prosincový víkend. Do konce letošního roku tak nebude nutné druhý blok z důvodu pádových zkoušek odstavovat," uvedl mluvčí. Dodal, že podle harmonogramu by měl druhý blok znovu začít vyrábět ve čtvrtek.

První blok Temelína nevyrábí už čtyři měsíce. Dodávky by měl obnovit v druhé polovině prosince, podotkl mluvčí. Energetici totiž musejí opravit poškozený rotor turbíny, z něhož se odlomila jedna z lopatek. Podle ekonomického deníku E15 neplánované odstávky na prvním bloku připravily společnost ČEZ jen v letošním roce nejméně o dvě miliardy korun.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?