5. července 2007 12:25 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Temelín spustil reaktor druhého bloku

Jaderná elektrárna Temelín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

ČESKÉ BUDĚJOVICE Operátoři Jaderné elektrárny Temelín po dvouměsíční odstávce nastartovali reaktor druhého bloku. Energetici zařízení odpojili začátkem května, aby vyměnili čtvrtinu paliva. Zároveň namontovali novou část vysokotlakého rotoru turbíny.

Temelín obnoví dodávky elektřiny v polovině příštího týdne. První blok vyrábí proud bez omezení. "Reaktor jsme spustili v 11:35," uvedl mluvčí ČEZu Václav Brom.

Během odstávky energetici do reaktoru umístili 48 modernizovaných palivových souborů od americké firmy Westinghouse. Původní svazky s obohaceným uranem se totiž kroutily více, než se očekávalo. Ostatní články technici přeskládali. Temelín má v jednom reaktoru 163 palivových kazet s celkem 92 tunami paliva.

Operátoři elektrárny nyní provedou několikadenní sérii fyzikálních testů při výkonu menším než jedno procento. Poté technici postupně zvýší výkon reaktoru na zhruba 20 až 30 procent.

Čtvrtinu vylepšeného a odolnějšího paliva vyměnili energetici začátkem roku již na prvním bloku Temelína. Další čtvrtinu plánují obměnit při letní odstávce, která začne v srpnu. Během ní technici namontují do turbíny i nový vysokotlaký díl rotoru. Oba bloky tak budou společně vyrábět elektřinu do konce července.

S Westinghouse má ČEZ smlouvu na dodávky paliva do roku 2010. Poté jej vystřídá ruský TVEL. Smlouva zajišťuje dodávky pro oba temelínské bloky od roku 2010 na dalších deset let. TVEL by měl během té doby dovézt do Temelína asi 400 tun paliva. Firma je dlouholetým dodavatelem paliva i pro jadernou elektrárnu v Dukovanech.

Lidovky.cz, ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.