2. června 2011 16:16 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Téměř pětina lidí neušetří měsíčně ani korunu

Úspory, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úspory, ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Většině českých domácností se jen obtížně daří spořit. Průzkum společnosti Ipsos Tambor pro Zlatou korunu ukázal, že 54 procent jich má problémy měsíčně ušetřit významnější částky, většinu příjmů totiž spotřebují na běžné platby, výdaje a nákupy.

Třetina Čechů pak ušetří měsíčně alespoň částku do 1000 Kč, desetina nad 5000 Kč měsíčně. Téměř pětina obyvatel neušetří měsíčně vůbec nic, část z nich dokonce nevyjde s příjmy a financování domácnosti řeší přechodnými půjčkami.

Nejvíce šetří vzdělaní muži středního věku

Výše měsíčních úspor je kromě příjmů závislá na pohlaví, kdy více ušetří muži, dále pak na věku (nejvyšší měsíční úspory Ipsos uvádí u lidí mezi 35 až 44 lety) a na dosaženém stupni vzdělání. Čím vyšší vzdělání, tím více si lidé měsíčně ukládají. S rostoucím vzděláním se rovněž zvyšuje ochota investovat.

Průzkum zároveň ukázal, že pokud by lidé něco ušetřili, volné finanční prostředky by ukládali nejčastěji do bank. Necelá polovina do spořících produktů jako jsou například spořicí účet či stavební spoření, pětina na běžný účet a jen desetina populace by investovala do nákupu podílových fondů, dluhopisů, akcií a dalších cenných papírů.

"Ukazuje se, že krize postupně učí domácnosti větší obezřetnosti, naprostá většina lidí se snaží ukládat peníze do spořících produktů, minimum lidí úspory nebo měsíční přebytky utrácí za další nákup, který není nezbytný pro chod domácností," komentoval výsledky Tomáš Macků z Ipsos.

Podle něj se sice jedná racionální jednání, které nebude prohlubovat dluhové zatížení domácností, na druhou stranu však nižší spotřeba může omezit rozvoj ekonomiky v pokrizovém období.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
IT PODPORA S ANGLIČTINOU

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 28 000 - 33 000 Kč