Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Při první upomínce se vymlouvá 90 % dlužníků

Dluhy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dluhy | foto: Lidové noviny

PRAHA Až 90 procent dlužníků se při první upomínce k zaplacení vymlouvá. Nejčastěji na to, že už dávno zaplatili nebo že takovou smlouvu nikdy neuzavřeli.

Vyplývá to z údajů inkasní agentury EOS KSI. Po první upomínce spolupracuje pouze jeden dlužník z deseti, dodala agentura.

"S opakujícími upomínkami však toto číslo roste. Dlužníci si totiž většinou uvědomí, že tudy cesta nevede," uvedl jednatel EOS KSI Vladimír Vachel.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejoblíbenější výmluvou dlužníků je věta "už jsem dávno zaplatil," kterou při první upomínce o zaplacení reaguje třetina z nich. Téměř čtvrtina dlužníků používá větu "takovou smlouvu jsem nikdy neuzavřel." Zhruba šestina se odvolává na to, že si tolik nepůjčili. Sedm procent dlužníků nechápe, proč by měli platit, když dluží i ostatní.

Dlužníci často nevědí, jak problém řešit. Někteří jsou proto schopni vymyslet si kuriózní příběhy. "Jeden nejmenovaný pán například na výzvu o úhradě pohledávky tvrdil, že žádný závazek nemá, protože věřitelce nosil chleba pro králíky a ta mu za to prý odškrtávala splátky. Jiný zase řekl, že mu dvacetkrát schválně ukradli občanku a vzali si na něj půjčku," popsal Vachel.

Výmluvy se nevyplácí. Neplacení dluhů vede k exekuci

Dlužníkovi se kvůli otálení a neochotě spolupracovat můžou pohledávky výrazně prodražit. Při finanční tísni se může dohodnout s věřitelem či inkasní agenturou na splátkovém kalendáři. Kvůli nárůstu agendy spojené s vymáháním a také úroků z prodlení se ale náklady zvyšují. Mezi další způsoby řešení pohledávky patří soudní vymáhání, kde dluh roste o soudní poplatky a náklady právního zastoupení. Poté přichází na řadu exekuce majetku, při níž se dluh zvyšuje o odměnu exekutora.

Zadluženost domácností se dlouhodobě zvyšuje, za posledních 12 let vzrostla podle dat České národní banky více než osminásobně.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!