9. října 2007 8:44 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Tendry Lesů se komplikují

Les - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Les - ilustrační foto. | foto: Jan SokolČTK

PRAHA Výběrová řízení na lesnické práce, které vyhlásil největší český vlastník lesů, se dále komplikují. Téměř 260 střednědobých tendrů v hodnotě asi jedenácti miliard korun, které Lesy vyhlásily pro roky 2008 až 2010, někteří soutěžitelé kritizují jako neprůhledné a nekvalitní.

„Jde zřejmě o nejhůř připravené výběrové řízení v dějinách Lesů České republiky. I ty napadené a zrušené z minulosti měly lepší věcnou a právní kvalitu,“ řekl LN ředitel firmy Less&Forest Jan Mičánek. Jeho společnost přitom zatím podle předběžných výsledků skončila druhá za firmou LST Trhanov, která má vyhrát nejvíce zakázek. Nikdo ji přitom za favorita nepovažoval. Několik představitelů konkurenčních firem, kteří si nepřáli být jmenováni, LN sdělilo, že LST nabídlo v mnoha případech nesmyslně vysokou výkupní cenu dřeva, případně nízkou cenu služeb, za kterou je ochotna pro Lesy pracovat.

Prozatímní pořadí firem není konečné, protože Lesy ČR mohou firmy ještě vyřadit na základě formálních chyb, případně požádat o vysvětlení příliš nízké ceny zakázky. „Domníváme se, že naše ceny dumpingové nejsou. Pokud si to někdo v Lesích ČR bude myslet, očekáváme, že nás osloví, a rádi mu dodáme kalkulaci, kterou to vyjasníme,“ řekl LN šéf LST Trhanov Miloslav Konopík. Součástí přihlášky do tendru je ale závazně podepsaná smlouva. Firma, kterou Lesy vyberou, pak bude muset skutečně za cenu, kterou nabízí, dodávat služby či nakupovat od Lesů dřevo.

Společnost CE Wood, která je největším zpracovatelem dřeva v Česku a skončila v tendrech předběžně jako čtvrtá, tvrdí, že výběrové řízení u Úřadu pro kontrolu hospodářské soutěže sice již napadla, ale jen jeho systémové stránky.

„Pokud budou tendry korektní a vyhraje skutečně nejlepší nabídka, pak nebudeme namítat nic,“ řekl LN šéf společnosti CE Wood Ivan Doubrava. „Tendry nechceme zastavit, právě naopak,“ dodal.

V zdárné dokončení výběrového řízení doufá i ministerstvo zemědělství, které je zřizovatelem Lesů ČR. „Věřím, že se situace uklidní a ukáže se, že vše bylo vyhodnoceno transparentně, a firmy se nebudou přes technické detaily snažit to řízení torpédovat“, řekl LN ministr Petr Gandalovič (ODS).

Najdete na Lidovky.cz