15. srpna 2007 16:56 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Tesco hlásí po několika letech ztrátu

PRAHA Společnost Tesco Stores ČR, která byla v uplynulých letech zisková, hlásí ztrátu. Její prodělek v uplynulém finančním roce činil 155,8 milionu korun. I přesto se chystá otevřít další pobočky.

O rok dříve mělo Tesco čistý zisk 92,6 milionu korun. Výsledky hospodaření společnosti jsou uvedeny v účetní závěrce Tesco Stores ČR, která byla zveřejněna ve Sbírce listin.

Tesco Stores ČR, které patří mezi pět největších obchodních řetězců na tuzemském trhu, mělo naposledy ztrátu v roce 1998. Jeho prodělek tehdy činil 243,6 milionu korun.

Tržby společnosti za prodej zboží a služeb v uplynulém finančním roce i díky loňskému převzetí 27 supermarketů Edeka a 11 hypermarketů Carrefour meziročně vzrostly o zhruba 9,4 miliardy korun na rekordních 34,7 miliardy korun. Tesco loni v Česku vykázalo provozní zisk bezmála 186 milionů korun, jeho finanční hospodaření ale skončilo v minusu 300 milionů korun.¨

Tesco nyní v Česku provozuje 85 obchodních domů, hypermarketů a supermarketů a vlastní síť čerpacích stanic. Řetězec letos ve střední Evropě chce pokračovat v rychlé expanzi. V Česku, Polsku, Maďarsku a na Slovensku plánuje do února příštího roku otevřít 119 nových hypermarketů a supermarketů.

Nejúspěšnější jsou v ČR Kaufland a Lidl
Ztrátová byla loni v Česku také Delvita, která letos v červnu prodala 97 svých supermarketů obchodnímu řetězci Billa. Naopak diskontní prodejny Penny Market v loňském roce zisk zvýšily na rekordních 468 milionů korun.

První místo v žebříčku největších obchodníků v ČR loni poprvé patřilo s odhadovanými tržbami 43,5 miliardy korun německé skupině Schwarz, která v Česku provozuje síť hypermarketů Kaufland a diskontních prodejen Lidl.

Lidovky.cz, ČTK