5. února 2008 11:01 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Tesco má prodávat padělky Pottera

PRAHA Nakladatelství Albatros podalo trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli údajné nelegální výrobě a distribuci české verze knihy Harry Potter a relikvie smrti. Nakladatelství vyzvalo společnost TescoStores, aby okamžitě zastavila prodej knihy, neboť se pravděpodobně jedná o nelegální kopie knihy.

Řekl to  mluvčí Albatrosu Radovan Suk. Podle Tesca se ale o padělky nejedná.Tesco v pondělí oznámilo, že bude ode dneška knihu prodávat, přestože Albatros chtěl, aby obchodní řetězce knihu prodávaly až od 1. března. Knihkupci ji mohou prodávat již od 31. ledna.

Jako důvod termínové preference knihkupectví Albatros uváděl, že dlouhodobě pečují o veškerou jeho produkci a jsou hlavním distribučním kanálem jeho knih. Většina hypermarketů naopak podle Suka není standardním přímým prodejcem Albatrosu a nemá s ním uzavřeny dlouhodobé distribuční smlouvy na kompletní produkci.

"Albatros neuzavřel s provozovatelem hypermarketů Tesco žádnou smlouvu o dodávce knihy Harry Potter a relikvie smrti, tedy mu ani žádné výtisky nedodal, a podobnou dodávku neumožňuje ani žádná existující smlouva s našimi dalšími partnery," říká generální ředitel nakladatelství Michal Krejčí. Albatros se podle něj obává poškození nejen svého jména, ale i samotného řetězce prodejen Tesco, a v důsledku toho pak způsobení "významné hospodářské škody".

"Máme dokumentaci, že se jedná o originální výtisky. Můžeme velmi snadno dokázat, že se o padělek nejedná," řekla tisková mluvčí Tesco Stores Jana Matoušková. Odkud knihy pochází ale sdělit odmítla. "Mohu jen říci, že zdroj, od kterého výtisky máme, má oprávnění prodávat originální výtisky Harryho Pottera," uvedla mluvčí.

Pracovníci Tesco si měli podle Krejčího ověřit původ dodávky knih přímo u nakladatele. Nelegální kopie se podle Albatrosu dostaly na trh i v případě jednoho z předchozích dílů potterovské série. Za prodej pirátských výtisků knihy Harry Potter a Ohnivý pohár byl loni v říjnu zatím nepravomocně odsouzen šéf Ottova nakladatelství Vlastimil Svoboda k roční podmíněnému trestu s odkladem na 2,5 roku a pokutě 200.000 korun.

Pokud Tesco nepřestane knihy prodávat, chce Albatros požádat o vydání předběžného soudního opatření, které by zamezilo předpokládanému nelegálnímu prodeji knihy, uvedl Krejčí.

Doporučená cena od nakladatele je 549 korun, Tesco ji nabízí za 499 korun. "S velkou pravděpodobností se pak může jednat o falzifikát knihy, jehož kvalitu jak výrobní, tak literární nemůžeme jakkoliv garantovat," uvedl ředitel.
ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!