11. prosince 2013 15:38 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Těšíte se na 13. plat nebo vánoční bonus? Tak to jste v menšině

Úřednice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úřednice (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Na 70 procent lidí pracujících v tuzemských firmách nepočítá s tím, že si před letošními Vánoci vylepší příjem díky vyplacení 13. platu či ročních prémií. Počet těch, kteří s bonusy najisto počítají, však proti loňsku výrazně vzrostl. Ve firmách je totiž patrný nárůst ochoty k plošnému vyplácení nadstandardních odměn.

Zatímco loni počítalo s výplatou 13. platu nebo ročních bonusů jen 13 procent zaměstnanců, letos se jejich počet zvýšil na 19 procent. Zároveň ale mírně vzrostl počet těch, kdo odpovídají, že jejich zaměstnavatel bonusy nevyplácí. Loni to bylo 58 procent odpovědí, letos 61 procent.

Vyplývá to z šetření portálu Jobs.cz, do něhož se zapojilo téměř 1800 respondentů z řad zaměstnanců a 101 zástupců personálních oddělení firem.

Proti loňsku kleslo množství zaměstnanců, kteří si odměnami nejsou jisti, a proto na ně raději nespoléhají (letos 11 procent, loni 18 procent). K mírnému snížení došlo rovněž u počtu těch, kdo s výplatou bonusů nepočítají kvůli špatné ekonomické situaci firmy (letos devět procent, loni 11 procent).

ČTĚTE TAKÉ:

"Transparentní komunikace a snížení míry nejistoty, zda bonusy nakonec vyplaceny budou, či nikoliv, může být pro zaměstnance příjemnější než dlouhé lavírování," komentoval výsledky šetření Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC, která pracovní portál provozuje.

Odpovědi zaměstnanců i personalistů firem ukazují na nezanedbatelné zlepšení ve vyplácení ročních prémií. Letošní rok byl pro řadu firem poměrně složitý, přesto však zřejmě většinou skončí s příznivějšími hospodářskými výsledky než loni, doplnil.

Anketa

Dostanete letos 13. plat?

Ano, zaměstnavatel ho dává pravidelně. 63
Ano, letos poprvé. 5
Ne, nikdy jsem ho nedostal. 54
Letos ne. 13
Nevím, nechám se překvapit. 9
Ne, vydělávám na sebe. 4

Souběžné dotazování mezi zaměstnavateli potvrdilo meziroční zlepšení ohledně přiznávání ročních odměn a 13. platů. Plošně je letos hodlá vyplatit 41 procent ze společností, které se do průzkumu zapojily (loni 29 procent), zatímco 34 procent respondentů uvedlo, že jejich firma žádné nadstandardní odměny na konci roku nikomu vyplácet nebude (loni 43 procent).

Zbylých 26 procent zaměstnavatelů hodlá roční bonusy nebo 13. platy letos vyplatit pouze vybraným zaměstnancům, zatímco loni takto postupovalo 28 procent firem.

Lidovky.cz, ČTK