Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Volání z Chorvatska: které vyjde nejlevněji?

Volání na dovolené - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volání na dovolené - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Při letní dovolené v cizině mnoho Čechů jen nerado telefonuje. Češi jsou zvyklí, že volání či psaní zpráv z ciziny bývalo mnohem dražší než doma, a při odpočinku u moře raději vypínají telefon. Volání do Čech vyšlo často na tisícikoruny. Teď je ale situace jiná. Operátoři totiž ceny za volání ze zahraničí snižují.

Lidové noviny vyzkoušely, kolik stojí volání s českými operátory z Chorvatska, kam v létě tradičně míří nejvíce českých turistů.

A zjištění?Nejlevněji vyjde volání z Chorvatska zákazníky největšího tuzemského operátora Telefóniky. Ale jen v případě, že nemají předplacenou kartu, ale používají paušál. V takovém případě je minuta volání do Česka vyjde na 3,90 koruny.

Stejnou částku je pak stojí i příchozí hovor nebo SMS zpráva. Levněji než v Česku Takové ceny jsou ještě nižší, než za jaké si zákazníci Telefóniky s předplacenou kartou zavolají doma. Za minutu hovoru s kartou O2 Nahlas zaplatí 5,50 koruny. Jediným háčkem je, že Telefónica účtuje hovory po celých provolaných minutách.

NA KOLIK PŘIJDE VOLÁNÍ Z CHORVATSKA?

Kolik stojí volání z Chorvatska?
Kolik stojí volání z Chorvatska?


To v praxi znamená, že když hovor LN z Chorvatska do Čech trval 10 minut a 20 sekund, stál stejně, jako kdybychom provolali celých 11 minut, tedy 43 korun. I tak bylo ale volání s roamingovým tarifem Volání bez hranic nejlevnější.

LN využily od všech tří operátorů stejnou službu: celkem dva delší hovory, dva kratší příchozí hovory a pět odeslaných SMS zpráv. UTelefóniky byl celkový účet 109 korun. Přesně o 66 korun více by za stejný počet hovorů a odeslaných zpráv zaplatili zákazníci Vodafonu s roamingovým tarifem Vodafone World Roaming. Minuta hovoru s tímto tarifem vyjde na 8,64 koruny, minuta příchozího hovoru stojí 2,38 koruny a SMS zpráva vyjde na 2,68 koruny. Na rozdíl od Telefóniky účtuje ale Vodafone po první provolané půlminutě hovory po sekundách.

T-Mobile je nejdražší

Nejdráž, na 260 korun, pak vyjde volání s T-Mobilem, konkrétně s tarifem Cestovatel. Minuta odchozího hovoru v rámci tohoto tarifu sice stojí 4,80 koruny, což je méně než u konkurenčního Vodafonu, za každý odchozí í příchozí ale zákazníci musí zaplatit poplatek ve výši 34,80 koruny. Ušetřit ale mohou ti zákazníci T-Mobilu, kteří jedou na dovolenou do Chorvatska s předplacenou kartou a roamingovou službou Twist Dovolená.

Ti za stejný počet stejně dlouhých hovorů a pět SMS zpráv zaplatí jen 178 korun, tedy o 82 korun méně než zákazníci s paušálem a tarifem Cestovatel.

Minuta příchozího i odchozího hovoru v případě roamingu Twist Dovolená stojí 6,90 koruny, SMS zpráva 3,90 koruny. Žádný spojovací poplatek se v tomto případě neplatí. Ještě levněji, na 175 korun, ale vyjde volání předplacenkáře Vodafonu. Minuta odchozího hovoru sice stojí více než u T-Mobilu, po první provolané půlminutě ale účtuje operátor hovor po sekundách.

K TÉMATU:


Místo Telefóniky Tele2 Nejdráž, na 290 korun, vyjdou dva odchozí telefonáty o délce více než deset a osm minut, dva příchozí hovory a pět esemesek zákazníky Telefóniky, kteří si koupí kredit. Ti za minutu odchozího hovoru platí 12 korun. Na příchozí hovory mohou využít 30 volných minut, po jejich vyčerpání pak platí 6 korun za minutu hovoru. SMS zpráva pak vyjde na 10 korun.

I zákazníci s předplacenkou největšího tuzemského operátora ale mohou na volání z Chorvatska ušetřit. Nemusí kvůli tomu měnit operátora, stačí si koupit předplacenou kartu chorvatského operátora Tele 2. Ta stojí v přepočtu 170 korun a je na ní kredit ve stejné výši. Minuta volání do Česka na mobilní telefon pak vyjde na 9 korun. Příchozí hovory nestojí nic a SMS zpráva je za 2,50. Pokud by navíc zákazník volal do Česka na pevnou linku, hovor ho vyjde jen na 24 haléřů za minutu.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...