23. července 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Volání z Chorvatska: které vyjde nejlevněji?

Volání na dovolené - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volání na dovolené - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Při letní dovolené v cizině mnoho Čechů jen nerado telefonuje. Češi jsou zvyklí, že volání či psaní zpráv z ciziny bývalo mnohem dražší než doma, a při odpočinku u moře raději vypínají telefon. Volání do Čech vyšlo často na tisícikoruny. Teď je ale situace jiná. Operátoři totiž ceny za volání ze zahraničí snižují.

Lidové noviny vyzkoušely, kolik stojí volání s českými operátory z Chorvatska, kam v létě tradičně míří nejvíce českých turistů.

A zjištění?Nejlevněji vyjde volání z Chorvatska zákazníky největšího tuzemského operátora Telefóniky. Ale jen v případě, že nemají předplacenou kartu, ale používají paušál. V takovém případě je minuta volání do Česka vyjde na 3,90 koruny.

Stejnou částku je pak stojí i příchozí hovor nebo SMS zpráva. Levněji než v Česku Takové ceny jsou ještě nižší, než za jaké si zákazníci Telefóniky s předplacenou kartou zavolají doma. Za minutu hovoru s kartou O2 Nahlas zaplatí 5,50 koruny. Jediným háčkem je, že Telefónica účtuje hovory po celých provolaných minutách.

NA KOLIK PŘIJDE VOLÁNÍ Z CHORVATSKA?

Kolik stojí volání z Chorvatska?
Kolik stojí volání z Chorvatska?


To v praxi znamená, že když hovor LN z Chorvatska do Čech trval 10 minut a 20 sekund, stál stejně, jako kdybychom provolali celých 11 minut, tedy 43 korun. I tak bylo ale volání s roamingovým tarifem Volání bez hranic nejlevnější.

LN využily od všech tří operátorů stejnou službu: celkem dva delší hovory, dva kratší příchozí hovory a pět odeslaných SMS zpráv. UTelefóniky byl celkový účet 109 korun. Přesně o 66 korun více by za stejný počet hovorů a odeslaných zpráv zaplatili zákazníci Vodafonu s roamingovým tarifem Vodafone World Roaming. Minuta hovoru s tímto tarifem vyjde na 8,64 koruny, minuta příchozího hovoru stojí 2,38 koruny a SMS zpráva vyjde na 2,68 koruny. Na rozdíl od Telefóniky účtuje ale Vodafone po první provolané půlminutě hovory po sekundách.

T-Mobile je nejdražší

Nejdráž, na 260 korun, pak vyjde volání s T-Mobilem, konkrétně s tarifem Cestovatel. Minuta odchozího hovoru v rámci tohoto tarifu sice stojí 4,80 koruny, což je méně než u konkurenčního Vodafonu, za každý odchozí í příchozí ale zákazníci musí zaplatit poplatek ve výši 34,80 koruny. Ušetřit ale mohou ti zákazníci T-Mobilu, kteří jedou na dovolenou do Chorvatska s předplacenou kartou a roamingovou službou Twist Dovolená.

Ti za stejný počet stejně dlouhých hovorů a pět SMS zpráv zaplatí jen 178 korun, tedy o 82 korun méně než zákazníci s paušálem a tarifem Cestovatel.

Minuta příchozího i odchozího hovoru v případě roamingu Twist Dovolená stojí 6,90 koruny, SMS zpráva 3,90 koruny. Žádný spojovací poplatek se v tomto případě neplatí. Ještě levněji, na 175 korun, ale vyjde volání předplacenkáře Vodafonu. Minuta odchozího hovoru sice stojí více než u T-Mobilu, po první provolané půlminutě ale účtuje operátor hovor po sekundách.

K TÉMATU:


Místo Telefóniky Tele2 Nejdráž, na 290 korun, vyjdou dva odchozí telefonáty o délce více než deset a osm minut, dva příchozí hovory a pět esemesek zákazníky Telefóniky, kteří si koupí kredit. Ti za minutu odchozího hovoru platí 12 korun. Na příchozí hovory mohou využít 30 volných minut, po jejich vyčerpání pak platí 6 korun za minutu hovoru. SMS zpráva pak vyjde na 10 korun.

I zákazníci s předplacenkou největšího tuzemského operátora ale mohou na volání z Chorvatska ušetřit. Nemusí kvůli tomu měnit operátora, stačí si koupit předplacenou kartu chorvatského operátora Tele 2. Ta stojí v přepočtu 170 korun a je na ní kredit ve stejné výši. Minuta volání do Česka na mobilní telefon pak vyjde na 9 korun. Příchozí hovory nestojí nic a SMS zpráva je za 2,50. Pokud by navíc zákazník volal do Česka na pevnou linku, hovor ho vyjde jen na 24 haléřů za minutu.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!