Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
9. srpna 2018 5:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dovolená na dluh. Češi si nejčastěji půjčují částky do deseti tisíc korun

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Lidové noviny

PRAHA „Jsem maminka dvou báječných kluků. Chtěli by vidět a zažít prázdniny v Legolandu. Strávit noc v pirátském pokoji. A já, jejich máma, jim to chci splnit,“ tak začíná jeden z mnoha inzerátů, který visí na portálu Zonky.cz, přes který si lidi půjčují peníze navzájem.

Zmíněná maminka si přitom půjčila asi 25 tisíc korun s úrokovou sazbou přes osm procent a dobou splatnosti více než rok. Peníze od více než 50 investorů bez problémů dostala. „Úspěšných“ inzerátů, kdy lidem ostatní půjčili na jejich dovolenou, ať už pro děti, či kvůli splnění snu, často s úrokem přes deset procent, přitom visí jen na tomto webu několik desítek. Řada českých cestovních kanceláří či webů specializovaných na dovolené pak nabízí s partnerskými úvěrovými společnostmi produkt s názvem „dovolená na splátky“.

Část tuzemské populace zkrátka namísto, aby si dovolenou odřekla, na ni jede na dluh, který tu ale zůstane i po návratu z cest.

Jedno až dvě procenta

Podle průzkumů financuje dovolenou či její část odhadem asi kolem jednoho procenta všech lidí, kteří v létě k moři či do hor jedou. „V rámci průzkumu deklarovalo záměr financovat svou letošní dovolenou půjčkou pouhé jedno procento respondentů. V absolutních číslech se ale jedná o desetitisíce lidí, kteří po ní toto léto sáhnou,“ říká například Pavel Klema, ředitel úvěrové společnosti Profi Credit Czech. Podle odhadů České spořitelny je pak podíl lidí, kteří si na dovolenou půjčují, někde mezi jedním až dvěma procenty. „Z našich dat víme, že celkově je v letních měsících podíl úvěrů za účelem dovolené mírně vyšší,“ doplňuje pak Lukáš Kropík z tiskového centra České spořitelny.

Jen pro představu: podle dat Českého statistického úřadu vyrazili našinci v loňském roce na necelých pět milionů zahraničních cest. Pokud by šlo skutečně o jedno procento, tak přibližně 50 tisíc dovolených by bylo na dluh. Skutečně jde ale jen o odhady.

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...