15. září 2008 10:14 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Tisíce firmám zkontrolují software

BSA zkontroluje 15.000 firem kvůli možnému výskytu nelegálního softwaru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy BSA zkontroluje 15.000 firem kvůli možnému výskytu nelegálního softwaru | foto: Lidové noviny

PRAHA Protipirátská organizace BSA, která sdružuje softwarové výrobce, osloví v říjnu 15.000 podniků kvůli možnému výskytu nelegálního softwaru ve firemních počítačích. Zaměří se zejména na malé a střední firmy v odvětvích s nejvyšší mírou softwarového pirátství.

Podle poslední studie analytické společnosti IDC se v Česku v posledních dvou letech podíl nelegálního softwaru pohybuje okolo 39 procent, což představuje roční ztráty softwarových výrobců 2,9 miliardy korun. Za posledních 14 let se podařilo snížit míru pirátství o 27 procentních bodů.

BSA chce příští měsíc oslovit management a majitele více než 15.000 firem zejména z kreativních a technických oborů. "Upozorníme je na rizika spojená s přehlížením užívání nelegálního softwaru ve firmě či jeho tolerováním a poradíme jim, jak se s pirátstvím jednou provždy vypořádat," uvedl mluvčí BSA Jan Hlaváč. Podobnou kampaň zaměřenou na menší firmy pořádala BSA již loni.

Nejčastěji se ve firmách pirátsky užívá software předních výrobců kancelářského softwaru, grafických a DTP programů, CAD a konstrukčního softwaru či antivirových aplikací. "Ve firmách podnikajících v oborech, jakými jsou výroba, reklama, konzultační služby, projekční činnost, návrh konstrukcí či design, se podle našich analýz vyskytuje nejvíce nelegálního softwaru," dodal mluvčí.

K nelegálnímu užívání softwaru dochází často bez vědomí managementu či majitelů firem. Nejčastějším prohřeškem je instalace více kopií softwarů, než povoluje licenční smlouva. Dalším rizikem jsou zaměstnanci, kteří si nekontrolovatelně instalují software pro soukromé účely. Uživatelům nelegálních kopií programů hrozí až pět let vězení a platby v hodnotě
dvojnásobku hodnoty pirátsky užívaného softwaru.
Lidovky.cz