Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Tisíce klientů stavebního spoření přišly o výhodné smlouvy. Lze se bránit?

Wüstenrot – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Wüstenrot – ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Velkorysým smlouvám na stavební spoření s vysokými úroky definitivně odzvonilo. K rušení dohod z počátku tisíciletí se odhodlala poslední tuzemská spořitelna – Wüstenrot. Klienti, kteří nesouhlasí s novou nabídkou, která není zdaleka tolik výhodná jako dříve, se mohou obrátit na spotřebitelské sdružení dTest. Podle spořitelny je však vypovídání smluv v pořádku.

„K výpovědím smluv o stavebním spoření uzavřených do konce roku 2003 přistoupila stavební spořitelna Wüstenrot z ekonomických důvodů vyplývajících ze současné situace na finančním trhu a vývoje úrokových sazeb,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí spořitelny Helena Dušková.

Spořivé Česko

Stavební spoření

Česko je za Rakouskem na druhém místě v rozšíření stavebního spoření. V Rakousku má stavební spoření 60 procent populace, v Česku je to 39 procent.

„Smluv o stavebním spoření je v Česku evidováno stále nad čtyři miliony, před pěti lety to ale bylo o skoro milion více. Od té doby však klesla státní podpora ze 4500 korun, respektive 3000 korun na 2000 korun," uvedl nedávno tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.

I tak ale lze podle něj stále tvrdit, že stavební spoření má každá česká rodina, což je doklad extrémní loajality lidí k tomuto produktu. ČTĚTE VÍCE

„K tomuto kroku jsme přistoupili jako poslední stavební spořitelna v České republice,“ dodala mluvčí s tím, že výpovědi se týkají několika tisíců klientů.

Srozumitelně řečeno: staré smlouvy s velkorysými podmínkami a až 4% úroky už se stavebním spořitelnám vzhledem k rekordně nízkým sazbám nevyplatí. A to výrazně. Nová dohoda, kterou Wüstenrot nabízí s 50% slevou klientům za vypovězení původní smlouvy, už tak počítá pouze s dvouprocentním zhodnocením.

Podobně jako u ostatních spořitelen nabízí Wüstenrot místo výhodné smlouvy také výhodnější půjčky. „Podle konkrétního stavu a možnosti smlouvy byla klientům nabídnuta buď možnost využít úvěr ze stavebního spoření za úrokovou sazbu sníženou na 2 % p. a. nebo zvýšit cílovou částku,“ uvedla mluvčí.

Podobné nabídky ale zákazníky spíše rozlítily. „Nemám z toho dělat tragédii a mám využít velkorysosti 50% poplatku za uzavření nové smlouvy. Jenže já zaplatil 1 % (z cílové částky spoření - pozn. red.) na smlouvě, kterou jsem navyšoval před 2 lety a ještě ani nenaspořil 75 % cílové částky! A ještě jste mi zvedli poplatek za vedení účtu z 25 na 50 měsíčně. To, co Vy mi 'velkoryse' nabízíte, mě pouze poškozuje, vás obohacuje,“ stěžuje si například uživatel Petr Nechanický na facebookových stránkách spořitelny.

Jak se bránit?

Někteří klienti si také stěžují na způsob vypovězení smlouvy, který podle nich není v souladu se zákonem. Wüstenrot si však za ním stojí a odvolává se na nezávislou právní analýzu.

Podobný postup už loni v říjnu spořitelnám posvětila i Česká národní banka, podle níž mohou spořitelny smlouvy vypovídat prakticky kdykoli, pokud jim to všeobecné obchodní podmínky umožňují. Způsob, jaký zvolila Česká spořitelna, tedy její stavební spořitelna Buřinka, však narazil.

Anketa

Máte uzavřené stavební spoření?

Ano, je to výhodné. 314
Ne, spořím jinak. 81
Měl jsem, když byla podpora vyšší. 165
Uvažuji o tom. 7
Nespořím. 50

Buřinka totiž vypovídala staré smlouvy klientům bez udání důvodů. „Spotřebitelé, kteří dostanou v takovém případě výpověď (a platí to nejen na staré smlouvy dnešní Buřinky – podobně řešené mohou být i některé starší verze obchodních podmínek jiných stavebních spořitelen), by se měli obrátit na spořitelnu s tím, že výpověď je neplatná,“ uvádí spotřebitelské sdružení dTest na speciálním webu.

Sdružení vyzývá všechny klienty, kteří si nejsou jistí, zda je výpověď jejich smlouvy o stavebním spoření platná, aby se obrátili na poradnu dTestu a případně se proti výpovědi ohradit.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!